Naga MarketsKurs eurodolara (EUR/USD) niezmiennie w okolicach 1,18. Sytuacja techniczna USD/CNHObawy związane z rosnącą dynamiką przypadków COVID w USA i przywracaniem restrykcji przez lokalne władze, szybko ustąpiły nadziei na kolejny zalew tanim pieniądzem przez banki centralne. Wczorajsze video-sympozjum w Sintrze teoretycznie było nudne, ale inwestorzy po raz kolejny otrzymali zapewnienia o gotowości bankierów do działania. I to wystarczy.

Pakiet fiskalny w USA ponownie się oddala

Wprawdzie nie przedstawiono żadnych obietnic (nie jest to właściwe miejsce i czas), ale rynek kalkuluje, że w obliczu oddalających się szans na rychłe przyjęcie czwartego pakietu fiskalnego w USA, to znów FED będzie musiał pełnić rolę głównego strażaka (zwłaszcza, gdyby sytuacja pandemiczna rzeczywiście wymusiła poważniejsze restrykcje). To sprawia, że rynki akcji wracają do wzrostów, a dolar oddaje pola bardziej ryzykownym walutom.

Notowania EURUSD powróciły wczoraj ponad poziom 1,18 i nie odpadły w dół pomimo gorszych danych nt. produkcji przemysłowej we wrześniu, czy też zapowiedzi veta unijnego budżetu przez Polskę (wcześniej informowały o tym Węgry). Dzisiaj poszliśmy dalej w górę, obecnie notowania oscylują wokół 1,1830. Niemniej to nie wynik siły euro, a raczej powrotu słabości dolara za sprawą rosnących oczekiwań na stymulację monetarną w USA przy oddalających się szansach na szybkie zatwierdzenie czwartego pakietu fiskalnego, oraz pogarszającej się sytuacji pandemicznej.

Wykres dzienny EURUSD

To powoduje, że o ile nie wrócimy szybko poniżej 1,18, to w ciągu kilku(nastu) dni możemy powrócić w okolice 1,19.

Decyzja amerykańskiej administracji o nałożeniu zakazu prowadzenia biznesu z chińskimi koncernami, które mogą mieć powiązanie z tamtejszą armią, a także uniemożliwieniu kupowania akcji tych spółek przez amerykańskie fundusze, nie przekłada się zbytnio na notowania USDCNH. Pośrednio, bo była w pewnym sensie oczekiwana. Inna sprawa, że rynki czekają już na rządy Joe Bidena (od stycznia), które mogą (choć wcale nie muszą) przynieść poluzowanie relacji amerykańsko-chińskich.

Wykres dzienny USDCNH

Reasumując, juan odwróci swój trend wtedy, kiedy zacznie się okazywać, że Biden nie zmiękczy twardej linii Waszyngtonu wobec Pekinu. Jednocześnie musiałoby dojść do globalnej zmiany nastawienia wobec dolara, a tu zapowiada nam się kolejna fala spadkowa na głównych relacjach walut z USD.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here