Naga MarketsEuro zyskuje, mimo coraz gorszych perspektyw gospodarczych UEPonowne uderzenie pandemii COVID-19 zmusza europejskie państwa do obniżania prognoz dotyczących swoich gospodarek. Nowe przepisy bezpieczeństwa ograniczają przemieszczanie się ludności i ograniczają pracę lokali gastronomicznych, co zatrzymuje ożywienie gospodarcze.

  • Hiszpańska gospodarka może skurczyć się w 2020 roku o 12,6%.
  • Bundesbank prognozuje recesję w Niemczech o rozmiarze 7%.
  • Kurs EUR/USD przekroczył 1,1760. 

Pandemia uderza w turystykę

Hiszpania pozostaje najbardziej dotkniętym koronawirusem państwem w Unii Europejskiej. Dużą część gospodarki kraju tworzy turystyka, która w tym roku była ograniczana najpierw przez odgórne obostrzenia, a następnie przez zwiększoną ostrożność podróżujących.

Od połowy września największe państwo na Półwyspie Iberyjskim ponownie zmaga się z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, a dzienny wzrost przekracza często 10 tysięcy przypadków. W odpowiedzi na zagrożenie hiszpański rząd zdecydował się na wprowadzenie kwarantanny w całej prowincji Madrytu.

Zobacz również: Akcje CD Projekt najniżej od 3 m-cy! Inwestorzy ostrożni przed premierą Cyberpunk 2077

We wtorek Bank Hiszpanii poinformował, że nowe ograniczenia znowu uderzą w gospodarkę, która w najgorszym przypadku skurczy się w 2020 roku o 12,6%. Bardziej optymistyczne prognozy mówią o recesji o wielkości „jedynie” 10,5%.

Nie możemy wykluczyć bardziej niekorzystnego rozwoju sytuacji niż ten, który mieliśmy w naszym drugim scenariuszu, tym bardziej niekorzystnym z dwóch, które rozważaliśmy – powiedział prezes Banku Hiszpanii Pablo Hernandez de Cos.

Silne euro może zainteresować EBC

Podobną sytuację obserwujemy we Francji, gdzie zachorowało już ponad 675 tysięcy osób. Władze obejmują kolejne regiony nowymi zakazami, a francuski Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych przewiduje, że francuskie PKB spadnie w tym roku o 9%.

Lepiej z epidemią radzą sobie Niemcy, które jednak także nie unikną recesji. Według danych Niemieckiego Banku Federalnego, największa gospodarka w UE musi liczyć się z 7% recesją.

Pomimo coraz gorszych perspektyw gospodarczych strefy euro, waluta bloku zyskuje w stosunku do dolara i funta po 0,29%, kontynuując październikowe wzrosty. Silne euro może ponownie wzbudzić zainteresowanie decydentów EBC, którzy podejmą próbę werbalnej interwencji.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here