Naga MarketsNapis eur/usd na tle wykresuChoć jeszcze się nie skończył, październik może być najgorszym miesiącem dla posiadaczy długich pozycji w euro od maja tego roku. Wszystko za sprawą silniejszego dolara i ostatnich doniesień z Europy. 


Kontrakty terminowe na indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych wskazały na wyższe otwarcie w poniedziałek po tym, jak kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że opuści swoje stanowisko pod koniec kadencji w 2021 roku. Według doniesień Merkel ustąpi również w grudniu jako liderka Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Merkel od 2000 roku jest przewodniczącą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej a od 2005 kanclerzem Niemiec – relacjonowaliśmy wczorajszym popołudniem.

Na wieść o zejściu Angeli Merkel ze sceny politycznej zareagowało również euro. Wspólna waluta zanurkowała poniżej poziomu 1,3800, a w trakcie dzisiejszej sesji spadek ten jest kontynuowany.

wykres godzinowy EURUSD
EURUSD, H1| źródło:TradingView

Europa bez Merkel?

W nadziei na wyższe wydatki niemieckiego rządu, który w sierpniu odnotował ponad 18,3 mld euro nadwyżki w handlu międzynarodowym, potaniały również niemieckie obligacje skarbowe. Rentowność tych papierów w trakcie poniedziałkowej sesji skoczyła do poziomu 0,339.

Dla strefy euro jedynym czynnikiem mogącym pogorszyć obecną sytuację jest słabsza kondycja Niemiec (…) bez Merkel Europa pozostanie bez jedynego polityka, który wydaje się mieć pojęcie i doświadczenie w utrzymaniu strefy w jednym kawałku – przekonuje w rozmowie z dziennikarzami Bloomberg Manish Singh, kierujący londyńskim Crossbridge Capital.

wykres dzienny EURUSD
EURUSD, D1 | źródło:TradingView

Od tegorocznego minimum EURUSD dzieli nas niewiele ponad 50 pips. Obecny sentyment rynkowy faworyzuje dolara jako bezpieczną przystań w okresie zwiększonych spadków na giełdowych parkietach. Inwestorzy z niecierpliwością czekają również na piątkowy raport payrolls, który może być kluczowym czynnikiem dla przyszłej retoryki Rezerwy Federalnej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here