Naga MarketsKurs euro - złoty (EUR/PLN) odbija od wsparcia. NBP nie zmieni retoryki do zakończenia pandemii?Inflacja w Polsce skoczyła w kwietniu do 4,3% w ujęciu rocznym, głównie ze względu na ceny paliw, ale nie tylko. Średnioroczna inflacja w tym roku może wynieść nawet 4% i nieznacznie mniej w roku 2022. Bank Pekao rozważa, co w tej sytuacji może zrobić Narodowy Bank Polski. Zobaczmy przy tym, jak kurs euro zachowuje się do złotego z perspektywy technicznej. 

  • Wzrosła tolerancja RPP dla odchyleń inflacji od celu
  • Pekao nie spodziewa się zmiany retoryki NBP
  • W środę poznamy decyzję ws. stóp procentowych w Polsce

NBP może się wstrzymać ze zmianą retoryki do zakończenia pandemii Covid-19

– Co zrobi NBP? Nie spodziewalibyśmy się gwałtownej zmiany kursu ze strony banku centralnego, który do czasu rozwiania wątpliwości co do przebiegu samej pandemii Covid-19 może nie podejmować pochopnych działań tym bardziej, że najwyraźniej zwiększyła się tolerancja samej RPP dla odchyleń inflacji od celu – uważa Pekao.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy banku uważają jednak, że sytuacja może się mocno zmienić, jeśli powszechnie akceptowalną prawdą stanie się faktyczny koniec pandemii. Na to liczą także uczestnicy rynku, a w podobny sposób ma też działać amerykańska Rezerwa Federalna (Fed).

Powyższe znaczy tyle, że ogłoszenie “zwycięstwa nad pandemią” może znacznie zmienić retorykę banków centralnych, a także dalsze ustawienia polityki monetarnej.

W najbliższy piątek można spodziewać się konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego. Pekao oczekuje, że w swoim wystąpieniu Glapiński omówi  wszelkie wątki gospodarcze, ale raczej nie zdecyduje się na istotne zaostrzenie retoryki.

Wcześniej w tym tygodniu, a konkretnie w środę, Rada Polityki Pieniężnej opublikuje decyzję dot. stóp procentowych. Analitycy Pekao nie spodziewają się żadnych zmian w parametrach polityki monetarnej.

fpmarkets
 

Kurs euro – złoty odbija od dynamicznego wsparcia

Notowania euro w relacji rozpoczęły nowym miesiąc od spadków. W poniedziałek para walutowa EUR/PLN stracił 0,53 proc. i przetestowała dynamiczne wsparcie w postaci 100-dniowej średniej kroczącej.

Dziś dołek został pogłębiony, ale jak widać na powyższym wykresie, byki odrabiają straty. Utrzymanie notowań na koniec dnia ponad dynamicznym wsparcie dawałoby szansę ruch do oporu w pobliżu 4,58 zł.  

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here