Naga MarketsKurs euro ze spadkową prognozą na 2021 rok od Danske BankKurs euro względem dolara zyskał niemal 9% w 2020 roku, jednak początek stycznia przyniósł przecenę, która poddaje w wątpliwość możliwość kontynuacji zwyżki. Choć większość analityków i instytucji spodziewa się umocnienia euro w 2021 roku, to Danske Bank jest przeciwnego zdania i postrzega scenariusz spadkowy jako bardziej prawdopodobny w kolejnych 12 miesiącach.

  • Kurs euro ma do końca 2020 roku wzrosnąć nawet do 1,28 dol, jak stwierdzili wcześniej stratedzy z MUFG
  • Taką wartość ma wyznaczony przez Danske Bank konsensu rynkowy, czyli przeciętna ocena analityków
  • Wśród rynkowych ekspertów nadal powszechny jest pogląd o spodziewanym osłabieniu dolara w 2021 r. Opinię to podziela także większość menedżerów dużych amerykańskich funduszy

Kurs euro zakończy 2021 rok na minusie według Danske Bank

Kurs euro ma deprecjonować w 2021 roku zdaniem analityków Danske Bank, a głównym powodem mają być czynniki gospodarcze. Kontynuacja oraz wprowadzenie nowych lockdownów w Europie doprowadziła do rewizji perspektyw odbudowy gospodarek w I połowie 2021 roku. Szczególnie ucierpiał popyt wewnętrzny, a sytuację ratuje głównie eksport.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednocześnie, przejęcie kontroli przez Demokratów nad amerykańską polityką zwiększyło szansę na szybszy powrót do normalności w USA względem Europy z uwagi na szybsze procedowanie decyzji na szczeblu federalnym.

– Zatem, możliwy jest scenariusz, w którym Stany Zjednoczone ponownie wyprzedzają Unię Europejska w odbudowie gospodarczej, która rozpoczęłaby się w II połowie 2020 roku. W USA szczepione jest 1,4 pkt. procentowego ludności tygodniowo, podczas gdy ten proces w Europie przebiega znacznie wolniej. – zauważyli eksperci z Danske Bank.

Fed rozważa kiedy zakończyć program skupu aktywów spodziewając się potencjalnie szybszej odbudowy w II połowie roku. Jednak, EBC nie jest skłonny do zmiany obecnie prowadzonej polityki.

– Jeśli ta różnica oczekiwań dotyczących najbliższej przyszłości będzie trwała nadal, spodziewamy się, że USD umocni się bardziej niż euro. – wnioskują analitycy Danske Bank.

fpmarkets

Zaskakujące jest wyznaczenie przez nich godziwej wartości kursu euro na poziomie zaledwie 1,08 dol. – 1,20 dol.. Ich zdaniem, amerykańska gospodarka jest obecnie bardziej konkurencyjna niż europejska.

– Naszym zdaniem, zmiana waluacji (na spadający kurs EUR/USD) może być wynikiem wzrostu realnych stóp procentowych w USA, zanikającego optymizmu w Unii Europejskiej czy opadających rynków akcyjnych. – stwierdzili.

Zobacz również: Big Mac zadecydował: kurs dolara powinien wynosić około 2,71 zł

Zdaniem analityków Danske Bank europejską walutę czeka zatem słaby rok. Ich prognoza zakłada, że do końca czerwca kurs EUR/USD spadnie do 1,19 dol., a na koniec roku do 1,16 dol.

Warto zaznaczyć, że ich ocena zasadniczo różni się od przeciętnej wartości kursu wynikającej z uśrednienia ocen analityków, która zakłada aprecjację euro do 1,25 dol. na koniec 2021 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here