Naga MarketsKurs euro zakończy rok przy 4,46 zł, dolar ma kosztować 3,75 zł, podają duże bankiWedług prognoz sześciu dużych banków inwestycyjnych, które w czerwcu zaktualizowały swoje projekcje walutowe dla EUR/PLN oraz USD/PLN do końca roku waluty mają trzymać się swoich obecnych poziomów cenowych. Średnia dla kursu euro wskazuje na poziom niespełna 4,46 zł, natomiast dla kursu dolara na 3,75 zł.

  • Najniższą prognozę dla EUR/PLN w 2021 na poziomie 4,35 zł zaprezentował RBC (niewiele wyższą pokazał Credit Agricole z 4,37 zł), najwyższą natomiast Commerzbank celując w 4,6 zł
  • W przypadku USD/PLN dla końcówki roku RBC wierzy, że kurs wyniesie 3,82 zł, natomiast najbardziej bycze dla polskiego złotego były autorstwa Credit Agricole celującego w 3,64 zł
  • Pod koniec 2022 duże banki zakładają o wiele niższe notowania głównych walut: kurs euro ma spaść do 4,31 zł, a kurs dolara do 3,58 zł
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs euro (EUR/PLN): prognozy różnią się nawet o 50 groszy w poszczególnych kwartałach

W przypadku par walutowych zawierających w sobie aktywa rynków wschodzących, takie jak polski złoty, rozpiętość projekcji dużych inwestycji zawsze jest spora. Pokazuje to przykład czerwcowych projekcji Credit Agricole, RBC, ING, TD Bank, Commerzbanku oraz MUFG dla EUR/PLN oraz USD/PLN, gdzie w poszczególnych kwartałach najbardziej skrajne typy różnią się nawet o 50 groszy.Przykładowo, w III kw. przyszłego roku Commerzbank zakłada, że kurs euro wzrośnie do poziomu 4,75 zł, natomiast RBC twierdzi, że para walutowa EUR/PLN Będzie osuwała się w kierunku poziomu 4,25 zł.

Prognozy dużych banków dla kursu EUR/PLN
Kurs euro i rozpiętość prognoz dużych instytucji na przestrzeni kolejnych kwartałów. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych banków

Średnia wyraźnie wskazuje jednak na trend spadkowy, który pogłębić ma się szczególnie pod koniec 2022 roku.

O ile nie dojdzie do pogorszenia nastrojów globalnych analitycy polskiego Banku Milleniu liczą, iż euro skoryguje,  EUR/PLN przejdzie w krótkotrwały trend boczny, z którego wyrwie go nadchodzący zestaw danych wysokiej częstotliwości z polskiej gospodarki (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, rynek pracy oraz szacunek inflacji CPI w czerwcu).

– Uważamy, że po chwilowym odreagowaniu rynek ponownie nasili swe oczekiwania co do skali – mniej do tempa – podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W rezultacie miesiąc czerwiec zakończyć powinniśmy na poziomach niższych niż obecnie w przypadku pary EUR/PLN oraz wyższych dla krajowego rynku obligacji – dodaje Millenium.

O niższych poziomach wspomina również Credit Agricole, którego prognoza jest najaktualniejsza (data wydania to 14 czerwca). Bank liczy, że eurozłoty zakończy miesiąc i kwartał na poziomie 4,46 zł. W poziomy poniżej 4,50 zł celuje również RBC oraz ING.

Kurs euro i dolara do złotego. Pary walutowe EUR/PLN i USD/PLN
Wykres liniowy EUR/PLN i USD/PLN. Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara z poziomów 3,78 zł ma osuwać się w kierunku 3,58 zł

Na stopniowe umacnianie się złotego wskazują również prognozy dla pary walutowej USD/PLN, która zgodnie ze średnią zakończy bieżący kwartał przy 3,78 zł, natomiast przyszły rok już na poziomie 3,58 zł. Rok 2021 natomiast to średnia prognoza 3,75 zł.

Na siłę złotówki ponownie najpozytywniej patrzy Credit Agricole, który zakłada zejście do 3,64 zł w grudniu bieżącego roku i ostatecznie do 3,44 zł pod koniec przyszłego roku, co jest najbardziej niedźwiedzią projekcją dla USD/PLN.

Najsilniejsze rozminięcie prognoz widoczne jest w II kw. 2022 r., kiedy HSBC zakłada wzrost kursu do 3,79 zł, a właśnie Credit Agricole ruch w kierunku 3,53 zł.

Prognozy dużych banków dla USD/PLN
Kurs dolara i rozpiętość prognoz dużych instytucji na przestrzeni kolejnych kwartałów. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych banków

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFed nieco bardziej „jastrzębi”
Następny artykułPolski złoty słabnie w oczach! Kurs dolara wzrósł o 20 gr. a Funt o 19 gr. Ile kosztuje euro i frank? Kursy walut przed wakacjami
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here