Naga MarketsKurs euro zakończy rok na poziomie 4,65 zł. Prognoza MUFG dla EUR/PLNAnalitycy Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) w datowanej na 2 listopada prognozie dla pary walutowej EUR/PLN sugerują, że kurs euro pod koniec roku wyniesie 4,65 zł, co oznaczałoby pogłębienie tegorocznych szczytów i test najwyższych poziomów od 11 lat. Jednocześnie eksperci instytucji są zdania, że w kolejnych kwartałach euro będzie traciło na rzecz złotego, spadając co trzy miesiące średnio o 10 groszy.

  • W listopadzie swoje prognozy dla kursu pary walutowej EUR/PLN prezentował również Goldman Sachs zakładając, że kurs spadnie do 4,40 zł
  • Najniższą prognozę w ostatnim czasie prezentowali natomiast analitycy Morgan Stanley. Ich zdaniem kurs euro spadnie do 4,36 zł przed upływem bieżącego roku
  • Prognozy MUFG dla końcówki 2021 mówią o kursie na poziomie 4,40 zł, natomiast Goldman Sachs celuje w 4,15 zł

Kurs euro nie odpuści wieloletnim maksimom, uważają analitycy MUFG

Środowisko bardzo niskich stóp procentowych, rozwój epidemii koronawirusa, szereg problemów wewnętrznych (w tym gospodarczych) oraz międzynarodowa awersja do ryzyka negatywnie wpływająca na zainteresowanie zagranicznych inwestorów walorami krajów wschodzących: wszystkie te czynniki mają spowodować, że kurs euro w stosunku do złotego będzie pod koniec 2020 roku utrzymywał się w okolicach jedenastoletnich maksimów, wynika z projekcji MUFG datowanej na 2 listopada.

Jak na razie kurs euro wyznaczał tegoroczne maksima pod koniec października, testując poziom 4,6458 zł. Dojście do 4,65 zł byłoby więc nieznacznym pogłębieniem tegorocznych szczytów. Jeżeli scenariusz miałby się zrealizować to oznaczałby wzrost wyceny EUR/PLN od styczniowych minimów o 45 groszy.

Kurs euro na wykresie tygodniowym z zaznaczoną prognozą MUFG dla końca 2020 roku. Źródło: Tradingview.com

Zobacz również: Kurs dolara najdroższy od 20 lat jeszcze w tym roku? USD/PLN osiągnie 4,36 zł wg HSBC

Warto jednocześnie zauważyć, że prognoza prezentowana przez MUFG jest skrajnie najwyższą w gronie dużych instytucji finansowych prognozujących kurs pary walutowej EUR/PLN. Na przeciwległym biegunie znalazły się projekcje Morgana Stanleya zakładające, że euro w przeciągu następnych tygodni spadnie do okolic 4,36 zł, powracając bliżej historycznych średnich oraz swojej strefy równowagi.

Średnia analityczna dla prognoz 14 różnych banków inwestycyjnych również wskazuje na spadek wartości euro do końca grudnia w okolice 4,45 zł.

Plus500

Notowania EUR/PLN będą spadały z każdym kolejnym kwartałem

Pomimo dużej rozbieżności prognoz EUR/PLN dla końca bieżącego roku, analitycy dużych banków są zgodni, że w kolejnych kwartałach kurs euro będzie malał na rzecz umacniającego się złotego. Najbardziej optymistyczną prognozę zaprezentował Goldman Sachs sugerujący, że pod koniec przyszłego roku za jedno euro będzie się płaciło 4,15 zł. Średnia analityczna mówi natomiast o zejściu w okolice 4,39 zł.

Uśrednione prognozy 14 dużych instytucji finansowych dla kursu euro w kolejnych kwartałach. Źródło: Opracowanie własne, raporty banków

Wspominany na początku MUFG jest natomiast zdania, że kurs euro z poziomów 4,65 będzie co trzy miesiące osuwał się o około 10 groszy, dochodząc pod koniec 2021 roku do poziomu 4,35 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here