Naga MarketsKurs euro zakończy czerwiec na poziomie 4,48 zł. Pekao prognozuje EUR/PLNNBP nie czuwa już nad kursem walutowym, a moment największego rozziewu między nastawieniem banków centralnych zagranicą (w tym w regionie) a NBP mamy za sobą, co powinno sprzyjać mocnemu złotemu, uważają analitycy Banku Pekao. Zgodnie z ich prognozą kurs euro (EUR/PLN) ma zakończyć bieżący miesiąc na poziomie 4,48 zł, czyli w konsolidacji na wysokości pułapów obserwowanych ostatni raz na początku lutego.

Kurs euro w korekcie z wieloletnich maksimów. W czerwcu czas na konsolidację?

Jeszcze w marcu notowania EUR/PLN chwilowo testowały poziom 4,68 zł, który był najwyższym od kilkunastu lat. Kwiecień i maj przyniosły jednak korektę, w trakcie której złoty odrabiał ponad 15 groszy strat i wracał poniżej poziomu 4,50 zł, wychodząc ze strefy ekstremalnego wykupienia.Czerwiec próbował chwilowo rozszerzać te spadki do poziomu poniżej 4,44 zł, jednak brak reakcji RPP na wysoką inflację oraz brak sugestii sugerujących zbliżające się podwyżki stóp procentowych wpłynęły na wypłaszczenie oczekiwań rynku i tym samym delikatne podbicie EUR/PLN.

– Wysoki poziom inflacji oraz bardziej dynamiczne od oczekiwanego odbicie koniunktury powodują, że gospodarka coraz mniej potrzebuje wsparcia ze strony polityki pieniężnej. Stymulacja w postaci Programu Odbudowy i Nowego Ładu także może oddziaływać pro-inflacyjnie. Banki centralne w regionie (Węgry, Czechy) przygotowują się do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp jeszcze w tym roku. W najbliższych miesiącach będzie rosła presja na NBP, a w Radzie rozpocznie się bardziej ożywiona dyskusja na temat potrzeby podwyżek stóp procentowych – prognozuje Pekao pomimo gołębiego wydźwięku ostatniego posiedzenia Rady.

Od strony technicznej notowania EUR/PLN wybijały kanał wzrostowy, który obecnie testują od strony południowej. Powinien on blokować próby silniejszych wzrostów. Uwagę warto zwrócić również na układ dwóch średnich kroczących: szybsza 50 EMA jest bliska przecięcia wolniejszej 200 EMA od góry pierwszy raz od końca 2019 roku, co traktowane jest zazwyczaj jako sygnał sprzedażowy.

Notowania euro. Analiza techniczna EUR/PLN, 12 czerwca 2021 r.
Kurs euro do złotego na wykresie technicznym. Bank Pekao celuje w 4,48 zł za EUR/PLN w czerwcu. Źródło: Tradingview.com

Wskaźnik siły relatywnej (RSI), który chwilowo wskazywał na silne wyprzedanie eurozłotego, obecnie powraca do środka neutralnego zakresu i również sygnalizuje utrzymanie tendencji konsolidacyjnych.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs rubla rosyjskiego | kurs orange | notowania tauron | bitcoin wiadomości | dax 30 | kurs kryptowaluty | akcje kghm |

Pomimo gołębiej RPP, silne dane gospodarcze powinny wspierać złotówkę

Dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu oraz prognozy Pekao kształtowania się tych zmiennych w maju jednoznacznie wskazują na dynamiczny wzrost aktywności gospodarczej w II kw. 2021 r. Skonstruowany przez analityków Pekao Tracker, uwzględniający m.in. dane z kart płatniczych wskazuje, że w tym kwartale wzrost PKB będzie prawdopodobnie dwucyfrowy i może wynieść ok. 11% r/r. Oznacza to, że w połowie 2021 r. gospodarka odrobi straty wywołane pandemią

– Uwzględniając lepszy od oczekiwań odczyt PKB w 1Q21 oraz jego strukturę rewidujemy prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 do 5,5% z 4,5% oczekiwanych wcześniej. Spodziewamy się, że druga połowa roku przyniesie kontynuację ożywienia koniunktury. Prognozę na 2022 r. rewidujemy w górę do 5,6%, uwzględniając założenia Nowego Ładu – prognozują ekonomiści Banku Pekao.

W całym 2021 r. ceny konsumpcyjne powinny wzrosnąć średnio o ok. 4%. Podwyższeniu prognoz wzrostu PKB na 2022 r. w związku z Nowym Ładem towarzyszy rewizja w górę prognozy rocznej inflacji do 3,8% z 3,6%

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEuro straci do złotego, korony i forinta. EUR/PLN spadnie do 4,25 zł
Następny artykułBitcoin może spaść do 10 tys. dol. M.J. Kramer prognozuje wyprzedaż BTC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here