Naga MarketsWojna handlowa Chiny USA wkrótce się zakończyPrezydent USA we wtorek stwierdził, że kurs euro jest zdewaluowany w stosunku do dolara amerykańskiego stawiając walutę Stanów Zjednoczonych na niekorzystnej pozycji konkurencyjnej. Jak się okazuje, jego wypowiedź może być bliska prawdy, gdyż według miar OECD dysproporcja wartości fundamentalnej wynosi ponad 22%. Dodatkowo popularny indeks Big Maca wskazuje na przecenę europejskiej waluty o 15%.


Euro do dolara amerykańskiego – kurs EUR/USD niedowartościowany?

Analitycy Societe Generale również potwierdzają, że kurs euro powinien poruszać się na wyższych poziomach w stosunku do dolara: „Niekończąca się nadwyżka rachunków bieżących strefy euro w momencie gdy stopa bezrobocia cały czas spada jest jasnym potwierdzeniem, że wspólna waluta jest niedowartościowana” – komentował Kit Juckes reprezentujący instytucję.

kurs euro do dolara
Kurs euro niedowartościowany do dolara o ponad 22%? Źródło: Bloomberg

Zbyt silny dolar jest dużym zmartwieniem amerykańskiej administracji, powoduje bowiem, że lokalny eksport staje się na świecie mniej atrakcyjny. Utrudnia również pracę bankierom centralnym przekładając się na spowolnienie inflacji, którą chcą utrzymać w ryzach w okolicach 2% w skali roku. Ciężko jednak, aby kurs dolara nie był wyższy od euro w momencie gdy Rezerwa Federalna jako pierwsza rozpoczęła w 2015 roku proces normalizacji polityki pieniężnej.

kurs euro do dolara 11 czerwca
Kurs euro do dolara utrzymuje się powyżej poziomu 1,13

Euro w minionym tygodniu testowało poziom 1,135 USD, co było najwyższym pułapem od marca. Jednak według wyliczeń OECD, kurs musiałby wzrosnąć do okolic 1,14 USD, gdzie notowania eurodolara ostatni raz znajdowały się… na początku 2014 roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here