Naga MarketsKurs euro z potencjałem spadków. Goldman Sachs zaleca ostrożnośćKurs euro w krótkim terminie miałby być zagrożony spadkami zdaniem Goldman Sachs. Gigant bankowości inwestycyjnej dostrzega dwie istotne pesymistyczne drogi wydarzeń, które w przypadku ich realizacji mogą wywrzeć deprecjacyjną presję na notowania europejskiej waluty, jak twierdzą analitycy banku.

  • Kurs euro od początku roku zyskał już niemal 6% względem USD
  • Obecnie notowania EUR/USD poruszają w okolicach dwuletnich maksimów
  • Pozytywne rozwiązanie kwestii umowy handlowej między UK a UE może wpłynąć na wzrost euro względem dolara

Kurs euro: Goldman Sachs zaleca ostrożność

Kurs euro względem dolara jest obecnie wspierany przez słabnącego USD, który w związku z politycznym chaosem w Stanach Zjednoczonych nie ma wsparcia sentymentów w kierunku jego umocnienia.

Goldman Sachs zaleca jednak ostrożność, jeśli chodzi o notowania pary EUR/USD. Bank ostrzega, że euro oraz waluty z nim powiązane w krótkim terminie mogą deprecjonować z uwagi na możliwość realizacji ewentualnych dwóch scenariuszy.

Plus500

Pierwszym z nich jest wprowadzenie nowych lub przedłużenie obecnych restrykcji przez kraje strefy euro w związku z pandemią koronawirusa. Lockdowny oraz narodowe kwarantanny oznaczają gospodarcze straty w przyszłości, a inwestorzy w przypadku ogłoszenia kolejnych ograniczeń zapewne zareagują niedźwiedzio wobec euro.

Drugim jest potencjalne poluzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Decyzja ze strony EBC ma nadejść w pierwszych tygodniach grudnia wskutek spotkania Rady Generalnej. To ściśle dotyczące kształtowania polityki monetarnej odbędzie się 10 grudnia we Frankfurcie. Ciężko na ten moment stwierdzić, czy EBC zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych.

Zobacz również: Kurs dolara (USD) z prawdopodobną deprecjacyjną długoterminową przyszłością

Analitycy ING twierdzą, że EBC obecnie stara się uniknąć scenariusza z 2019 roku, gdy wysokie oczekiwania rynku co do planowanej zmiany wysokości stóp procentowych doprowadziły do słabej reakcji rynku na dość drastyczne posunięcie monetarne.

Kurs euro z potencjałem spadków. Goldman Sachs zaleca ostrożność
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

JP Morgan spodziewa się trudnego okresu dla strefy euro

Inny spośród dużych amerykańskich banków inwestycyjnych, JP Morgan Chase, również zaleca ostrożność względem kursu EUR/USD dostrzegając potencjał załamania notowań.

JP Morgan oczekuje trudnego okresu w IV kw. 2020 r. dla strefy euro. Progres w badaniu nad szczepionkami zdaniem analityków JPM ma jednak redukować niespodziewane ryzyka na 2021 rok.

Ograniczenie ryzyka ma natomiast wpłynąć na ucieczkę kapitału z dolara amerykańskiego, powodując jego deprecjację. Ta ma być zredukowana pozycjami short na notowaniach amerykańskiej waluty i potencjalnym wzrostem dochodowości amerykańskich obligacji.

Niemniej, analitycy JP Morgan ostrzegają przed agresywnym zajmowaniem pozycji krótkich względem amerykańskiej waluty w krótkim terminie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here