Euro okazało się najlepiej zyskującą walutą względem dolara w 2020 r. spośród walut G7. Ten rok niemal od samego początku przyniósł odwrócenie tej tendencji, a kurs EUR/USD z lokalnego szczytu z pierwszych dni stycznia blisko 1,235 dol. opadł nawet do 1,17 dol. notowanego pod koniec marca. Zdaniem ekspertów z mBank, to jednak krótkoterminowa przecena w długoterminowym trendzie wzrostowym.
- Analitycy mBank spodziewają się zacieśnienia polityki przez Fed, jednak ich zdaniem jest to już wycenione przez rynek
- Kluczowa ma być kwestia inflacji i tego jak wysoki poziom ona osiągnie
- mBank przestrzega jednak przed grą na decyzję Fed
EUR/USD w górę pod koniec 2021 r. – twierdzą analitycy mBank
Kurs euro do dolara w krótkim terminie może jeszcze opaść, a to zależeć będzie w dużej mierze od tego jak będzie wyglądała amerykańska polityka monetarna, jak twierdzą analitycy mBank.
– Dolar będzie się umacniał wraz z oczekiwaniem na zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed (większość tego jednak jest już w cenach). – stwierdzili przedstawiciele mBank. – W kierunku mocnego dolara działać będzie też kolejny pakiet przygotowywany przez amerykańską administrację. Oczekiwania na podwyżki stóp w Stanach są coraz wyraźniejsze: sam Fed na razie jest jednak niewzruszony, traktując prognozowane przyspieszenie PKB i inflacji jako przejściowe.
Zobacz również: Bitcoin przyćmiewa złoto w bitwie “bezpiecznych przystani” rynkowych
– Najnowsze projekcje wysoko zawiesiły poprzeczkę do podwyżki stóp. Gdyby prognozowana na 2022 i 2023 zrealizowana inflacja faktycznie wyniosła 2% – 2,1% to nie widzimy powodu, żeby Fed miał podnosić stopy. Zwłaszcza, że nadal obowiązuje bardzo szerokie spojrzenie na mandat dotyczący pełnego zatrudnienia. – dodali.
Analitycy mBank ostrzegają jednak przed nadmiernym sugerowaniem się tym co może zrobić Fed.
– Gra na Fed to w tym momencie polemika z zaprezentowanymi projekcjami inflacyjnymi. W krótkim terminie ciężko będzie je przebić, w średnim ryzyka i akcenty rozkładają się już inaczej (pro-podwyżkowo). – podkreślili eksperci z mBanku.
Ich zdaniem FOMC może zacząć podwyżki dopiero w 2023 roku, a prezentowana publicznie dyskusja o ograniczeniu zakupów obligacji rozpocząć się ma na przełomie 2021 i 2022 roku.
– Po stronie słabych wyników strefy euro też już sporo jest naszym zdaniem wycenione. Uważamy, że w okolicach końca 2021 roku należy szukać punktu przegięcia na EURUSD faworyzującego nieco mocniejsze EUR.
Widać to po prognozach zaprezentowanych przez mBank. Zdaniem analityków, EUR/USD ma utrzymać się w okolicach 1,18 dol. w II kw. oraz III kw. 2021 r., a grudniu zobaczymy zwyżkę do 1,19 dol.
I kw. 2022 r. przyniesie zdaniem mBank kurs EUR/USD na poziomie 1,20 dol., a w na koniec 2022 r. za jedno euro trzeba będzie zapłacić 1,23 dol.
Autor poleca również:
- Bitcoin zmieni świat, tak jak teoria Mikołaja Kopernika – twierdzi znany inwestor
- Elon Musk usuwa wpisy na Twitterze na własną rękę oraz w wyniku nakazu
- Bitcoin dobije do 200 tys. dol., sądzi legendarny trader Peter Brandt