Naga MarketsKurs euro ma wzrosnąć w 2021 r. wg TMS. No deal możliwy zdaniem premiera UKKurs euro początkiem grudnia dobił do nowych tegorocznych maksimów, a Unia Europejska stoi przed nie lada wyzwaniem w ostatnich tygodniach przed zakończeniem brexitowego okresu przejściowego. Do osiągnięcia porozumienia z Wielką Brytanią pozostało już zaledwie 19 dni, a niedawne wypowiedzi samego prezesa Borisa Johnsona raczej nie napawają pesymizmem.

  • Kurs euro oscyluje wokół poziomu 1,21 dol., czyli poziomów po raz ostatni notowanych wiosną 2018 roku
  • Możliwe gospodarcze odbicie w strefie euro dopiero w II kw. 2020 r., jak twierdzą analitycy BM BNP Paribas.
  • Eksperci TMS Brokers zaprezentowali prognozy kursu euro na 2021 roku

No deal bardzo możliwy, zdaniem premiera Wielkiej Brytanii

– Wygląda na to, że to bardzo, bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli pogodzić się z rozwiązaniem, które sądzę, że będzie wspaniałe dla UK i będziemy robić dokładnie to, co chcemy od 1 stycznia, jednak będzie to oczywiście odmienne od tego co zamierzaliśmy osiągnąć. – wymijająco stwierdził w czwartek premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

Te artykuły również Cię zainteresują
Strona europejska również nie jest optymistyczna co do finalnego osiągnięcia porozumienia między UK i UE.

– Prawdopodobieństwo scenariusza “no deal” jest wyższe niż zatwierdzenie umowy – stwierdził dla Reuters jeden z oficjeli związanych z rozmowami, który nie chciał ujawnić swojej tożsamości.

Johnson oraz von der Leyen dali negocjatorom czas tylko do niedzieli na przełamanie impasu rozmów. Brexit bez umowy handlowej nie będzie korzystny ani dla UK, ani dla UE i zapewne spowoduje sporo chaosu w gospodarkach i rynkach finansowych strefy euro.

– Czas ucieka i musimy przygotować się na twardy Brexit – stwierdził premier Włoch, Giuseppe Conte.

Bank Anglii zapowiedział, że podjął kroki w celu zapewnienia kredytowania bankom w 2021 r. w przygotowaniu na zamieszanie na rynkach, jakie może wyniknąć z drastycznej zmiany umów handlowych po zakończeniu okresu przejściowego w przypadku zreaizowania się opcji “no deal”.

Pandemia a europejska gospodarka w kolejnych kwartałach

Pandemia koronawirusa to kolejny problem z jakim mierzy się europejska gospodarka. Wiadomo już, że Europejski Bank Centralny rozszerzy program skupu obligacji w ramach programu wsparcia rynków o kolejne 500 mld euro z uwagi na pandemiczne załamanie.

Biuro maklerskie BNP Paribas przewiduje, że sytuacja gospodarcza w strefie euro w I kw. 2020 r. nie ulegnie znacznej poprawie.

– W  strefie  euro, spodziewamy się spadku realnego PKB o 3,7% kw/kw w IV kwartale 2020 roku. Uważamy za mało prawdopodobne mocne odbicie w I kwartale przyszłego roku z uwagi na to, iż aktywność gospodarcza będzie nadal hamowana przez restrykcje spowodowane dużą ilością nowych przypadków zachorowań. Spodziewamy się, że realne PKB na koniec I kwartału 2021 roku pozostanie poniżej poziomów z 3Q’20. – stwierdzili analitycy BM BNP Paribas w opublikowanym raporcie.

Zdaniem BM BNP Paribas, sytuacja w strefie euro ma ulec możliwej poprawie dopiero w II kw. 2020 r.

– Ekonomiści grupy BNP Paribas uważają, że gospodarka Starego Kontynentu powróci najprawdopodobniej na tory szybkiego wzrostu od II kwartału 2021 r., po szerokim wprowadzeniu programu szczepień. – dodali eksperci BM banku.

W strefie euro inflacja ma zdaniem analityków BNP Paribas stopniowo wzrastać, jednak do celu inflacyjnego określonego na “nieco niżej niż 2%” będzie jeszcze sporo brakować. W 2020 r. odczyt ma wynieść 0,2%, w 2021 r. 0,8%, a 2022 r. 1,3%.

Zobacz również: Umowa handlowa między UE oraz UK w trudnym położeniu po spotkaniu w Brukseli

Kurs euro (EUR/USD) według TMS Brokers

Kurs euro ma zyskiwać na początku 2021 roku, jak twierdzą analitycy TMS Brokers. Ich zdaniem, w I kw. 2021., kurs EUR/USD ma dobić do poziomu 1,22 dol., jednak w II kw. 2021 r. ma opaść do 1,21 dol. by utrzymać ten poziom przez III kw. 2020 r.

Na koniec 2021 roku, kurs ma jednak ponownie aprecjonować do okolic 1,22 dol.

– Jakkolwiek niedoszacowanie rynków europejskich w obliczu poprawy perspektyw gospodarczych będzie stanowić argument za aprecjacją EUR/USD, w dłuższym horyzoncie problemy strukturalne strefy euro będą utrudniać wypracowanie silniejszego tempa wzrostu gospodarczego, pozwalając na utrzymanie przewagi bardziej elastycznej gospodarce USA. – zaznaczyli analitycy TMS.

Krótkoterminowym ryzykiem zdaniem ekspertów TMS jest potencjalne pogorszenie się perspektyw ożywienia w obliczu drugiej fali COVID-19.

Miesięczny raport prognoz walutowych TMS Brokers zawiera więcej analiz dotyczących głównych par walutowych. Polecamy skorzystanie z przewidywań analityków TMS, a raport jest dostępny pod tym linkiem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here