Naga Markets

Po rekordowej wyprzedaży polskiego złotego, w efekcie której kursy popularnych walut znalazły się na rekordowo wysokich poziomach, od kilku dni obserwujemy zauważalne umocnienie rodzimej waluty. Aprecjacja ta sprawiła, że kurs funta spadł o ponad 26 gr., dolar o 18 gr., euro o 15 gr. a frank o 12 gr. Fakt ten sprawia, że polski złoty jest obecnie jedną z najsilniejszych walut rynków wschodzących (emerging market; EM). Ekonomiści Banku Santander prognozują jednak, że tendencja ta nie utrzyma się zbyt długo i jeszcze w tym tygodniu kurs euro wzrośnie do 4,65 zł z nieco ponad 4,59 zł obecnie.

Kurs euro powróci do 4,65 zł 

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/PLN zauważymy, że kurs euro osunął się od początku minionego tygodnia o ponad 12 groszy, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 23 listopada br. do przeszło 15 groszy. Tak znaczna deprecjacja sprawiała, że kurs euro, który jeszcze niedawno plasował się powyżej 4,74 zł, co było jednym z najwyższych poziomów w historii (powyżej tego poziomu cenowego euro znajdowało się jedynie dwukrotnie: na początku 2004 r. i w lutym i marcu 2009 r.) nagle zanurkował poniżej 4,60 zł.Na uwagę zasługuje fakt, iż spadki te zatrzymały się w okolicy linii tendencji wzrostowej.

Ekonomiści Banku Santander zwracają uwagę, iż ubiegłotygodniowe spadki notowań pary walutowej EUR/PLN odzwierciedlają wyraźne umocnienie złotego, które oparte było o

  • osłabienie dolara i poprawę nastrojów globalnych,
  • wypowiedzi prezesa NBP, które rozbudziły oczekiwania na szybsze i mocniejsze podwyżki stóp,
  • pozytywny nagłówek w FT nt. szans na zatwierdzenie polskiego KPO.

Równocześnie oceniają oni, iż w zasadzie każdy z tych czynników ma szansę się odwrócić w najbliższych dniach. Dlatego właśnie eksperci spodziewają się w tym tygodniu ruchu EURPLN w stronę 4,65.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Eksperci zgodnie twierdzą, że jednym z najważniejszych wydarzeń najbliższych dni będzie zaplanowane na środę, 8 grudnia br. posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W ich ocenie Rada po raz trzeci z rzędu zdecyduje bowiem o podniesieniu stóp procentowych. Zwracają oni nawet uwagę, że stawki FRA implikują możliwość podwyżki w grudniu nawet o ok 100 pb, a może i więcej (FRA1x4 2,83%) i dojście stopy NBP do ok. 3,5% w 2-3 kwartały.

– My zakładamy jednak, że RPP w środę podniesie stopy o 75 pb, być może sugerując możliwą pauzę w cyklu – dodali ekonomiści banku Santander.

Podobnego zdania są także ekonomiści Banku Pekao, którzy prognozują, że na najbliższym posiedzeniu RPP podniesie stopy o 75 pb.

– W przyszłym roku spodziewamy się 4 kolejnych podwyżek o 25 pb, w tempie jednej na kwartał – dodali eksperci.

Oznaczałoby to, że stopa referencyjna wzrosłaby w przyszłym tygodniu do 2,00 proc., a w przyszłym roku aż do 3,00 proc.

Autor poleca również: 

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: allegro akcje opinie | mercator | biomed giełda | dow jones notowania | allegro akcje rekomendacje | Jak handlować w Plus500 | prognozy dla dolara | selvita akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułBank Millennium: Główne skutki finansowe kredytów CHF będą widoczne do 2023 r. 
Następny artykułShiba Inu: wieloryby pozbywają się kryptowaluty! Co dalej z notowaniami SHIB?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here