Naga MarketsSymbole głównych walut strzelające z rękiKurs euro spadł od początku roku o około 3 centy, a funt podrożał o niemal 2 centy. W poniższym artykule przedstawiamy porównanie prognoz walutowych czołowych instytucji finansowych. Okazuje się bowiem, że większość ekonomistów spodziewa się w tym roku wzrostów notowań euro i funta wobec dolara amerykańskiego.

Kurs funta wzrośnie do najwyższego poziomu od listopada 2015 r.

Exchange Rates UK donosi, że aż siedem z dwunastu badanych instytucji finansowych spodziewa się wzrostu kursu funta do dolara amerykańskiego (GBP/USD) do końca 2021 roku. ING, MUFG, UniCredit, CIBC, Goldman Sachs, NAB oraz Societe Generale prognozują przyszłe wyceny w zakresie od 1,41 USD do 1,53 USD. Bank of America, RBC Capital Markets oraz Danske Bank, Nordea i HSBC prognozują natomiast jego spadek do zakresu od 1,38 USD do nawet 1,20 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro wzrośnie do najwyższego poziomu od września 2014 r.

Nieco większy odsetek tych samych instrukcji finansowych prognozuje wzrost kurs euro do dolara. ING, MUFG, Unicredit, CIBC, Goldman Sachs, NAB, Socgen i HSBC prognozują bowiem przyszłe wyceny euro w zakresie od 1,26 USD do 1,30 USD. Bank of America, RBC Capital Markets oraz Danske i Nordea prognozują natomiast jego spadek do zakresu od 1,16 USD do 1,16 USD.

Mimo różnych prognoz walutowych, wśród ekonomistów panuje pełna zgodna co do tego, że gospodarka amerykańska i światowa silnie odbije się w tym roku, do czego przyczynić ma się łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w celu przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz polityka monetarna i fiskalna.

Istnieją jednak różne opinie na temat krótkoterminowych implikacji silnego wzrostu gospodarczego i ekspansywnej polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Jedna grupa ekonomistów sugeruje, że lepsze wyniki USA będą wspierać dolara. Drugi obóz spodziewa się natomiast, że polityka Fed i poszerzający się deficyt będą osłabiać amerykańską walutę, do czego przyczynić miałby się także zaproponowany przez Joe Bidena i przegłosowany w Izbie Reprezentantów pakiet pomocowy o wartości 1,9 biliona dolarów.

Danske Bank spodziewa się jednak, że silniejsze ożywienie w USA, zwłaszcza w porównaniu ze strefą euro, będzie wspierać dolara. Okazuje się więc, że jednym z kluczowych elementów w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie reakcja Rezerwy Federalnej.

Amerykańscy decydenci chcą, aby gospodarka rozgrzała się do czerwoności. Komentarze Powella oraz Sekretarz Skarbu Yellen wyraźnie wskazują, że istnieje konsensus co do tego, że gospodarka USA w krótkim terminie będzie “gorąca” z bardzo wyraźnym podkreśleniem, że cel w postaci zwiększenia zatrudnienia jest najwyższym priorytetem. Zdaniem ekonomistów CIBC, Fed zacznie jednak zacieśniać politykę pieniężną dopiero w 2023 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty wiadomości | kurs kryptowalut | internetowy kurs funta | jsw akcje | dolar amerykański |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBlok po 22 – 5 marca 2021: USD/JPY, Ropa WTI
Następny artykułNotowania giełdowe: Lotos i PKN Orlen najsilniej w górę w ramach WIG20
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. Przy tak zmasowanym dodruku to i najlepsze payrollsy nie pomogą. Normalizacja Yellen dawała dolarowi fajną, przewidywalną siłę. Nie wiem, co mogłoby dać ją teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here