Naga MarketsAnalitycy walutowi Societe Generale oczekują, że w 2021 roku dolar amerykański osłabi się w stosunku do euro i funta brytyjskiego. Amerykańska waluta może jednak zyskać w pierwszym kwartale przyszłego roku, do czego przyczynić miałby się mniejszy “apetyt na ryzyko” wsród inwestorów.

  • Indeks dolara spadnie do najniższego poziomu od sierpnia 2014 r.
  • EUR/USD wzrośnie do 1,25 USD, albo nawet 1,35 USD

Dolar amerykański jest przewartościowany 

Zdaniem analityków Societe Generale, główne trendy, które obserwować będziemy na rynku walutowym w 2021 roku spowodowane będą przede wszystkim słabością dolara amerykańskiego. Ich zdaniem, w wyniku polityki makroekonomicznej prowadzonej przed pandemią, wartość dolara jest obecnie zawyżona bowiem o około 10 proc. w ujęciu realnym.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Prognozujemy spadek indeksu dolara (DXY) o 5 proc. w 2021 roku i dalszy spadek w 2022 roku.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że spadek indeksu dolara o 5 proc. oznaczały osiągnięcie wartości 86,30 co byłoby najniższym poziomem od października 2014 r. a osunięcie o 10 proc. dałoby odczyt na poziomie 81,76 co byłoby najniższą wartością od sierpnia 2014 r.

Bank zwraca przy tym jednak uwagę na jeden kluczowy czynnik. Inne banki centralne mogą opierać się aprecjacji ich lokalnych walut, co w konsekwencji może ograniczyć deprecjacje dolara amerykańskiego pod względem jej dynamiki jak również zasięgu.

Kurs euro może wzrosnąć do 1,35 USD

Analitycy wskazują, iż obecny wzrost kurs pary walutowej EUR/USD, której notowania znajdują się obecnie na najwyższym poziomie od kwietnia 2018 roku spowodowany jest przede wszystkim osłabieniem dolara amerykańskiego, a nie umocnieniem euro.

W ich ocenie, polityka monetarna amerykańskiej Rezerwy Federalnej mogłaby ostatecznie przyczynić się do wzrostu notowań EUR/USD do przedziału 1,25-1,35 USD, co byłoby najwyższym poziomem od lutego 2018 r. (w przypadku osiągnięcia 1,25 USD), bądź nawet od lipca 2014 r. (w przypadku osiągnięcia 1,35 USD).

EURUSD Monthly

W kontekście kursu funta wskazują oni natomiast, że krótkoterminowe ruchy szterlinga będą zdominowane przez względy handlowe. Według Societe Generale, to co wydarzy się na przestrzeni najbliższych dni może określić, czy kurs pary walutowej EUR/GBP osunie się do 0,86 w przypadku osiągnięcia porozumienia, co byłoby najniższym poziomem od marca br., czy też wzrośnie do 0,92 z 0,91 obecnie, w przypadku braku porozumienia.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAkcje CD Projekt liderem spadków w czwartek. WIG20 tracił 0,5%
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) wyłamuje kanał spadkowy. Po EBC notowania nad 1,21
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here