Naga MarketsDolar amerykański zauważalnie tracił w ostatnich miesiącach na wartości. Fakt ten sprawił, że indeks DXY mierzący jego siłę wobec koszyka wybranych walut osunął się o 13,38 proc. do najniższego poziomu od marca 2018 r. a kurs pary walutowej EUR/USD wzrósł o 16,11 proc. do najwyższego poziomu od kwietnia 2018 r. Na przestrzeni ostatnich dni kurs dolara odbił nieznacznie. Czy to trwała zmiana nastawienia rynku? Czy jedynie chwilowa korekta?

  • Kurs dolara spadł niemal nieprzerwanie od marca 2020 r.
  • Kurs dolara rośnie od kilku dni
  • Analitycy Nordea spodziewają się dalszej deprecjacji USD 

Kurs euro wzrośnie do najwyższego poziomu od 2014 r.

Według analityków walutowych Nordea, trwające od kilku dni umocnienie dolara amerykańskiego jest jedynie chwilową korektą, po zakończeniu której ogólna dynamika rynku będzie nadal osłabiać amerykańską walutę. W ich ocenie, kurs euro wzrośnie w pierwszej połowie roku do 1,25 USD, bądź nawet do 1,27 USD, co byłoby najwyższym poziomem od października 2014 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
EURUSD Weekly

Nordea konsekwentnie prognozuje, iż globalne ożywienie gospodarcze doprowadzi do osłabienia dolara amerykańskiego. Wzrost gospodarczy wspierać będzie bowiem awersję do ryzyka, ciążąc tym samym na greenbacku, który tradycyjnie uważany jest za bezpieczną przystań.

– Za takim poglądem kryją się solidne argumenty, przede wszystkim ogromny deficyt Stanów Zjednoczonych, ale wydaje się również, że wszyscy są już nastawieni na słabość dolara amerykańskiego – wskazali eksperci.

2020/2021 jak 2017/2018

Wzrost notowań EUR/USD do 1,25 USD, bądź nawet 1,27 USD spodziewany jest jeszcze w pierwszej połowie roku. W późniejszym okresie roku eksperci spodziewają się natomiast, że notowania EUR/USD prawdopodobnie wycofa się w reakcji na umocnienie dolara amerykańksiego. W ich ocenie, po tak znacznym osłabieniu waluty, amerykańska Rezerwa Federalna podejmie działania mające na celu jej umocnienie.

Nordea konsekwentnie zauważa również podobieństwo pomiędzy bieżącą sytuacją a sytuacją na EUR/USD w latach 2017/18.

Gdyby sytuacja sprzed kilku lat miała się powtórzyć, kurs EUR/USD byłby już dość blisko szczytu. Analitycy Nordea uważają, że mimo, iż obecnie nikt nie jest skłonny mówić o możliwości podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w 2021 r. czy nawet 2022 r., to jednak oczekują oni, że pod wpływem silnego wzrostu płynności oraz wpływu ponownego otwarcia sektora usług, Rezerwa Federalna nie będzie w stanie zignorować tej zmiany i konieczna będzie zmiana retoryki.

– W związku z tym dostosowujemy naszą prognozę i spodziewamy się, że EURUSD osiągnie szczyt około 1,25-1,27 w pierwszej połowie 2021 r., zanim nastąpi dłuższe odwrócenie trendu – przyznali.

Ich zdaniem, kurs euro spadnie w 2022 roku do 1,21 USD.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTDJ przejmuje Projekt-Solartechnik. Famur coraz bliżej rynku OZE
Następny artykułKurs euro i frank radzą sobie najgorzej, dolar bez kierunku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here