Analitycy walutowi Bank of America (BofA), jednego z największych banków na świecie wskazują na ryzyko wystąpienia silniejszego trendu wzrostowego na notowaniach dolara amerykańskiego w krótkim terminie, ale wątpią, czy amerykańska waluta będzie w stanie utrzymać tę tendencję w dłuższym horyzoncie czasowym. W związku z powyższym spodziewają się oni, iż kurs EUR/USD będzie utrzymywał się przez większość roku w “strefie równowagi”.
- Zdaniem analityków BofA, kurs euro utrzyma się w tym roku między 1,20 a 1,25 USD
- Eksperci spodziewają się krótkotrwałego umocnienia USD, które jednak nie utrzyma się zbyt długo
- Po trwających od marca 2020 r. wzrostach, kurs funta ma osunąć się do 1,30 USD
Kurs euro utrzyma się w przedziale równowagi
W ocenie analityków walutowych Banku of America, kurs euro będzie utrzymywał się przez większość tego roku w “przedziale równowagi” między 1,20-1,25 USD. Doprecyzowując wskazali oni w swoim komentarzu, iż spodziewają się, że notowania wspólnej waluty wzrosną w pierwszej połowie roku do 1,22 USD, a następnie będą kontynuowały wzrost do 1,25 USD do 2022 r.
Za ewentualnym, krótkoterminowym umocnieniem dolara amerykańskiego przemawiać miałoby jednak silniejsze ożywienie gospodarcze w USA niż w UE. Szacuje się bowiem, że silniejszy wzrost gospodarczy w Stanach będzie napędzą popyt na dolara.
Choć jest to warunek konieczny do umocnienia dolara, nie jest on jednak postrzegany jako wystarczający, biorąc pod uwagę, że gołębia polityka Fed i wzrost awersji do ryzyka nadal będą miały tendencję do osłabiania amerykańskiej waluty.
Aby dolar mógł się umocnić, konieczny jest silny popyt na dolara ze strony realnych nabywców. Ekonomiści BofA spodziewają się, że to się zmaterializuje, przynajmniej w ograniczonym zakresie.
– Jeśli nasze prognozy okażą się słuszne i ożywienie w USA w tym roku będzie dwa razy szybsze niż ożywienie w strefie euro, oczekiwalibyśmy, że niektórzy sprzedający EURUSD przynajmniej ograniczą swoje długie pozycje. Naszym zdaniem jest to kwestia czasu i masy krytycznej silnych danych z USA – wskazali.
Ogólny wniosek jest taki, że obecnie istnieje zmniejszone pole do spadku notowań dolara, szczególnie w bardzo krótkim terminie, ale polityka Fed również ograniczy zakres jego ewentualnych wzrostów. W związku z powyższem, eksperci oczekują, iż kurs euro do dolara (EUR/USD) będzie utrzymywał się w pobliżu swojego zrównoważonego przedziału 1,20-1,25.
Kurs funta spadnie do 1,30 USD
Zgoła odmienne zdanie mają natomiast na temat funta szterlinga, którego kurs miałby osunąć się do końca pierwszego kwartału 2021 r. aż do 1,30 USD z 1,3852 USD obecnie, a następnie wzrosnąć do końca roku do 1,33 USD. Autor poleca również:
- Kurs euro będzie zyskiwał, a dolar tracił do końca 2022 r. – uważa Goldman Sachs
- Dolar będzie tracić względem GBP, NZD oraz EUR – prognozy Westpac
- Niedzielna odprawa traderów – co tydzień o 21:00