Naga MarketsAktualna mediana prognoz członków Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) wskazuje na aż dwie podwyżki stóp proc. do końca 2023 roku. Ekonomiści MUFG wskazują, iż zmiana retoryki członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) zdecydowanie zmienia ryzyko dla perspektyw dolara amerykańskiego. W ich ocenie, nie jedna, ale dwie podwyżki stóp w 2023 r. i 7 członków FOMC opowiadających się za pierwszą podwyżką już w przyszłym roku oznaczają większą wrażliwość rynku stopy procentowej na napływające dane gospodarcze w przyszłości.

Kurs dolara zyskuje po prognozie podwyżek stóp proc.

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że środowe posiedzenie FOMC przyczyniło się do zauważalne aprecjacji dolara amerykańskiego, w efekcie czego kurs euro spadł do najniższego poziomu od pierwszej połowy kwietnia br.EURUSD H1

Ekonomiści Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie prognozują jednak, że kurs euro wzrośnie na koniec pierwszego kwartału 2022 roku do 1,24 USD, co byłoby najwyższym poziomem od kwietnia 2018 r.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze do niedawna wskazywali oni na potencjał wzrostu kursu euro w tym roku do 1,26 USD, co byłoby najwyższym poziomem od listopada 2014 r. Obecnie uważają jednak, że projekcja ta jest “zbyt wysoka” i konieczna będzie pewna korekta tych poziomów.

– Z technicznego punktu widzenia i z punktu widzenia momentum, w najbliższym czasie dolar z pewnością może dalej się umacniać – przyznali ekonomiści MUFG zauważają, że opór linii trendu DXY wynikający z maksimów z marca tego roku i marca ubiegłego roku został przełamany na poziomie 91,430, co było katalizatorem wczorajszych wzrostów po wzroście o 1,0 proc. w środę. 

Weź udział w bezpłatnym webinarze i dowiedz się jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Wskazują oni jednak, że oprócz elementów oczywiście jastrzębich, które wspierają krótkoterminową aprecjację amerykańskiej waluty, w oświadczeniu FOMC znalazły się także pewne elementy, które były mniej jastrzębie, co mogłoby determinować spadki USD w perspektywie średnioterminowej.

– Choć przewodniczący Fed Powell przyznał, że dyskusje na temat taperingu faktycznie się rozpoczęły, powtórzył, że Fed uważa, iż wciąż jesteśmy “daleko” od “dalszych znaczących postępów” i dlatego podkreślił, że dyskusje będą kontynuowane podczas “najbliższych posiedzeń” – wskazali ekonomiści MUFG dodając, że wytyczne dotyczące ograniczania luzowania pozostają więc w dużej mierze zgodne z tym, co było przed posiedzeniem.

Ponadto, dostrzegają oni również, że podczas gdy prognoza dla wskaźnika PCE na 2021 r. została znacznie podwyższona z 2,2% do 3,0%, prognoza na 2023 r. pozostała dokładnie taka sama jak w marcu i wynosi 2,1%.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax akcje | mrc notowania | usd/pln prognoza | kurs lewa bułgarskiego | notowania kghm | w jakie akcje warto inwestować 2020 | kurs cd projekt | asseco akcje |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułXTB chce zwiększać poziom zatrudniania! Q&A z Adamem Czuchajem, Dyrektorem IT w XTB
Następny artykułXXVIII edycja Welconomy Forum in Toruń już 21-22 czerwca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here