Naga MarketsKurs euro wzrośnie do 1,20. Danske Bank z prognozą dla pary EUR/USDWedług analityków Danske Banku kurs euro powinien wzrosnąć do poziomu 1,20 USD. W efekcie para walutowa EUR/USD miałaby w krótkim terminie ponownie przetestować najwyższe poziomy od września, pokrywające się jednocześnie z pułapem cenowym z pierwszej części 2018 roku. Dla eurodolara byłaby to również szansa wybicia konsolidacji, która rysuje się na wykresie od lipca.

  • Danske Bank zwraca uwagę na szereg czynników, które mają spowodować, że kurs euro przetestuje 1,20 USD jeszcze w tym roku
  • Wśród nich znalazły się postępy dotyczące polityki fiskalnej w USA, Brexit, sytuacja dotycząca koronawirusa oraz globalny wzrost gospodarczy
  • Grudzień ma ukształtować kierunek dla pary walutowej EUR/USD przed wejściem w 2021 r.

Kurs euro sięgnie 1,20, a następnie będzie spadać? Danske Bank z prognozami dla EUR/USD o końca przyszłego roku

Scenariusz wzrostowy Danske banku dla pary walutowej EUR/USD zakłada kilka czynników, które muszą się zrealizować, jeżeli poziom 1,20 USD ma zostać ponownie osiągnięty. Z jednej strony Unia Europejska musiałaby zaprezentować pozytywne dane dotyczące odbudowy gospodarczej, a Rezerwa Federalna (Fed) zobowiązać do przestrzelenia swojego celu inflacyjnego, co zwiększyłoby presję na dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wzrostowe ryzyka, które mogą wypchnąć kurs euro powyżej 1,20 USD zakładają między innymi, że UE okaże się motorem światowego wzrostu gospodarczego lub że Fed wiarygodnie zobowiąże się do przekroczenia poziomu inflacji (czego do dziś nie zrobiła). Połączenie pozytywnego postępu w polityce fiskalnej Stanów Zjednoczonych, Brexitu, sytuacji związanej z koronawirusem i światowym wzrostem gospodarczym może zakumulować się przed końcem roku. W takim przypadku możemy być świadkami ponownego testu poziomu 1,20 – komentowali analitycy Danske Banku.

W krótkim terminie Danske celuje w tegoroczne maksima, które EUR/USD powinno przetestować przed końcem roku. Wcześniej analitycy banku zakładali, że 2020 zakończy się dla głównej pary walutowej w okolicach 1,19 USD.

Zgodnie z najnowszymi prognozami walutowymi instytucji, które zaprezentowano w połowie listopada, po dojściu do istotnego oporu 1,20 USD kurs euro powinien zawrócić i ostatecznie zakończyć przyszły rok w okolicach 1,16 USD. Oczywiście ostateczny charakter rozkładu sił pomiędzy EUR i USD będzie uzależniony od polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz Fed-u.

Kurs euro wzrośnie do 1,20 w 2020 r., a następnie spadnie do 1,16 w 2021, prognoza Danske. Źródło: Tradingview.com

Jak widać na powyższym wykresie, jeżeli obecne projekcje Danske się zrealizują, to kurs euro nie zmieni zbytnio swojego położenia i nadal będzie poruszał się w liczącej sobie około 4 duże figury konsolidacji aktywnej od końca lipca.

Kurs euro w kierunku 1,22 lub 1,14 USD? Alternatywne scenariusze dla pary walutowej EUR/USD

Gdyby teoretycznie przyjąć, że para walutowa EUR/USD nie utrzyma się przez kolejne 12 miesięcy w zakresie relatywnie wąskiej konsolidacji, można wtedy poszukać potencjalnych poziomów docelowych dla jej spadków lub wzrostów w przypadku jej opuszczenia.

Wyjście euro z obecnego zakresu dołem i pokonanie poziomu 1,16 USD, otwiera drogę między innymi do szczytów z pierwszej części 2020 roku, wypadających na wysokości 1,14 USD. Strefa pokrywa się również z maksimami z marca i lipca 2019 roku.

Alternatywnie, opuszczenie kanału górą i wybicie poziomu 1,20 USD, otworzy drogę do najwyższych poziomów od początku 2018 roku. Wówczas para walutowa EUR/USD rysowała istotną strefę wsparcia na lokalnych dołkach o zasięgu od 1,22 do 1,215.

Kurs euro w szerszej perspektywie. Ruchy EUR/USD po wybiciu konsolidacji. Źródło: Tradingview.com

Opowiadającym się za wzrostami kursu euro w tym kierunku (i zdecydowanie wyżej) jest między innymi bank inwestycyjny Morgan Stanley, który liczy na osiągnięcie pułapu 1,23-1,24 w połowie przyszłego roku. Z kolei Bank of America jest zdania, że kurs euro może zacząć przyszły rok w okolicach 1,14 USD. Należy jednak zauważyć, że prognoza Morgana Stanleya jest zdecydowanie bardziej aktualna.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here