Kurs euro, dolara, funta i franka do złotegoMiniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba posiedzenia Banku Kanady (bon) oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC), o czym więcej pisałem tutaj. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wyglądał na przestrzeni ostatnich dni polski złoty?

Finax

Kurs funta największym przegranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 było euro, którego kurs wzrósł o 1,13 proc. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs funta szterlinga, który osunął się o 0,68 proc.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta największym przegranym tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs euro, który wzrósł o symboliczny 1 grosz. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może natomiast kurs funta, który w relacji do polskiego złotego stracił aż 7 groszy.

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 19 lipca 2020 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,9169 zł 19.07.2020, godzina 13:00
Kurs euro EURPLN 4,4761 zł 19.07.2020, godzina 13:00
Kurs funta GBPPLN 4,9224 zł 19.07.2020, godzina 13:00
Kurs franka CHFPLN 4,1734 zł 19.07.2020, godzina 13:00

Kurs euro wzrósł o ponad 10 groszy

Kurs euro utrzymuje się od pewnego czasu na względnie stabilnym poziomie. Na przestrzeni minionego tygodnia wzrósł on bowiem jedynie o symboliczny 1 grosz. Licząc jednak od 3 czerwca br., kurs euro wzrósł o ponad 10 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie mógłby on nawet dotrzeć do 4,5150 zł. To właśnie tam znajduje się bowiem ostatnio pokonane wsparcie (teraz opór).

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka spadł o ponad 8 groszy

Kurs franka szwajcarskiego wzrastał od 3 czerwca br. o ponad 17 groszy. Już pod koniec poprzedniego tygodnia pojawiła się jednak reakcja podażowa, która zapoczątkowała nieco większe spadki. W ciągu zaledwie 4 dni od 10 do 15 lipca br. kurs franka osunął się bowiem o ponad 8 groszy.

Mimo, że w trakcie czwartkowej sesji CHF wzrósł o niemal 3 grosze, to w skali całego tygodnia i tak zaliczył on niemal 3 groszowy spadek. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs franka mógłby osunąć się nawet w okolice 4,0680 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta spadł o niemal 7 groszy

Kurs funta rozpoczął nowy tydzień w okolicy istotnego oporu w okolicy 4,99 zł, o czym pisaliśmy już przed tygodniem. Tam też już pod koniec minionego tygodnia pojawiła się reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy sprawiło, że na przestrzeni ostatnich dni kurs funta osunął się o niemal 7 groszy (choć w skrajnym momencie zasięg deprecjacji wynosił niemal 9 groszy). Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby w najbliższym czasie osunąć się nawet do 4,7850 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł już o niemal 9 groszy

Kurs dolara kontynuował w minionym tygodniu zapoczątkowane już jakiś czas temu spokojne spadki. Tylko w minionym tygodniu osunął się on o niemal 4 grosze powiększając tym samym zasięg trwającej od 22 czerwca br. deprecjacji do niemal 9 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana kurs dolara mógłby osunąć się nawet do 3,90 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWysoce prawdopodobna gwałtowna deprecjacja dolara amerykańskiego
Następny artykułJak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina / Big Sur? Prosty sposób [WIDEO]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here