Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoNa przestrzeni ostatnich dni obserwujemy niezwykle silną presję podażową ze strony sprzedających polską walutę. Kurs euro wzrósł bowiem w relacji do polskiego złotego już o niemal 13 groszy. Jeszcze większe wzrosty dostrzec można na notowaniach amerykańskiej waluty. Kurs dolara wzrósł bowiem aż o niemal 16 groszy. Tak znaczna deprecjacją PLN sprawiła, że euro i dolar są obecnie najdroższe od początku kwietnia br.

Polski złoty pod presja sprzedających 

Ekonomiści banku Millenium przyznają, iż przyczyny słabości polskiego złotego pozostają dość dobrze znane.– Zalicza się do nich łagodna narracja banku centralnego, dla której piątkowe dane z polskiego rynku pracy były wzmocnieniem – wskazali ekonomiści banku Millenium w komentarzu tygodniowym dodając, iż nie bez znaczenia jest także opóźnienie w akceptacji przez Unię Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

W ich ocenie, najbliższe dni powinny przynieść utrzymanie podwyższonej presji na polską walutę. Wskazują oni przy tym jednak, że przebieg notowań pary walutowej EUR/PLN w kolejnych dniach uzależniony będzie w głównej mierze od wydarzeń zaplanowanych na środę.

– Wtedy to powinna zapaść bowiem decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności prawa polskiego nad europejskim, co może generować dodatkową presję na relację Polski z Unią Europejską, a finalnie prowadzić do kolejnych opóźnień z akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (ryzyko dla złotego) – przypominają ekonomiści.

Warto zwrócić także uwagę, iż środa to również istotny dzień dla rynków globalnych. Wszystko przez wzgląd na zaplanowane na ten dzień posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), które powinno dać odpowiedź na pytanie kiedy dojdzie w USA do wygaszania programu skupu aktywów (tapering).

Poznamy ponadto oczekiwania amerykańskich bankierów centralnych nt. tempa i skali zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych latach (wykres dot-plot).

– Przyspieszenie normalizacji polityki pieniężnej byłoby wsparciem dla dolara, ale i źródłem przeceny beneficjentów łagodnej polityki pieniężnej na świecie, czyli walut emerging markets, w tym złotego – wskazują eksperci zaznaczając równocześnie, iż w ich ocenie, druga połowa tygodnia przyniesie jednak umocnienie polskiej waluty i to zarówno w relacji do euro jak i dolara amerykańskiego.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos giełda | playway akcje prognozy | ccc kurs | pgnig akcje notowania | kurs akcji dom development | wykresy bitcoin | polscy brokerzy forex | cena akcji polenergia |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułZłoty najtańszy od kwietnia. Jastrzębi NBP zepchnie EUR/PLN do 4,42
Następny artykułPlatforma skoncentrowana na NFT i piłce nożnej wyceniona na 4,3 mld dol.!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here