Naga Markets

Kurs euro wzrasta w oczekiwaniu na decyzje EBC i Rezerwy FederalnejKurs euro do dolara (EUR/USD) utrzymuje się tuż poniżej 1,09 dol. w oczekiwaniu na decyzję EBC w czwartek. Podwyżka o pół punktu jest w pełni wyceniana przez rynek, po tym jak prezes Christine Lagarde w swoich ostatnich zapowiedziach sugerowała podobny krok jak w grudniu.

Kurs euro w obliczu decyzji banków centralnych w tym tygodniu

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w poniedziałek wzrasta o 0,15% do 1,088 dol. odzyskując część strat z piątku. Jeszcze w zeszły czwartek obserwowaliśmy EUR/USD chwilowo ponad 1,092 dol.







Pierwsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w 2023 roku zostanie opublikowana w czwartek 2 lutego. Oprócz zmiany wartości stopy procentowe, kluczowe jest także to, co bank zapowie na marzec.

Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Spodziewamy się, że EBC podniesie stopę depozytową do 3,25% przed długą przerwą na ocenę wpływu dotychczasowego zacieśnienia. – skomentowali analitycy Bloomberg Economics.

Perspektywy gospodarcze w strefie euro uległy pewnej poprawie. Cieplejsza niż zwykle pogoda w styczniu zmniejszyła obawy o siłę kryzysu energetycznego. Indeks PMI dla strefy euro wzrósł do 50,2 pkt. w styczniu (wstępny odczyt), co jest trzecią miesięczną poprawą z rzędu.

Zobacz również: Kluczowa decyzja BoE już za kilka dni, kurs funta poniżej 1,24 dol.

Ekonomiści Credit Suisse poprawię wartości PMI interpretują jako zwiększenie szans na uniknięcie technicznej recesji w strefie euro i wspiera to ich decyzję o podniesieniu prognoz wzrostu gospodarczego w strefie euro na lata 2023 i 2024.

– Nasz krótkoterminowy cel dla kursu euro do dolara (EUR/USD) do 1,0950 dol. opierał się na założeniu, że wyniki europejskiego wzrostu mogą być lepsze niż oczekiwano ze względu na pozytywną zmianę warunków handlowych, która nastąpiła w związku ze spadkiem cen energii. Przy braku katalizatora dla odwrócenia się trendu, my realizowalibyśmy jedynie zyski przy naszym celu, a nie szukali krótkich pozycji na tej parze. – stwierdzili analitycy Credit Suisse.

AVA Trade

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

– Naszym głównym poglądem na posiedzenie EBC jest to, że bank centralny strefy euro pozostanie jastrzębi i będzie wycofywał się z luzowania polityki wycenianego na 2024 rok. – stwierdzili analitycy ING.

– Spodziewamy się, że kurs EUR/USD będzie dryfował w przedziale 1,08-1,09 dol. (…) w krótkim terminie. – dodali.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWig20 traci 1% po 30 minutach poniedziałkowej sesji! Analiza akcji: Mabion, Trakcja, Lokum, Archicom
Następny artykułKursy walut zagrają pod dyktando banków centralnych. Co czeka rynek walutowy?
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.