Naga MarketsKurs euro wyniesie 4,57 zł na koniec roku. ING z prognozą dla EUR/PLNAnalitycy ING zaktualizowali 5 listopada swoje prognozy walutowe, w tym projekcje dla par z polskim złotym. Ich zdaniem kurs euro (EUR/PLN) zakończy rok na poziomie 4,57 zł, spadając w kierunku 4,44 zł w perspektywie kolejnych 2 lat. Zespół ekonomistów instytucji nie spodziewa się jednak w długim terminie wyraźniejsze umocnienia polskiej złotego i powrotu pary EUR/PLN w okolice 4,30 zł.

Aktywność gospodarcza Polski i krajów CEE3 traci impet

– Zakłócenia w globalnych łańcuchach wartości odbiły się na Europie Środkowo-Wschodniej w trzecim kwartale, a wariant Delta koronawirusa zaciera pozytywne perspektywy na czwarty kwartał. Perspektywy działalności gospodarczej na rok 2022 pozostają jednak dobre. Rekordowo wysoka inflacja nie może być już traktowana jako przejściowa, a rynki pracy są bardziej restrykcyjne niż rynki rozwinięte – komentuje w najnowszym raporcie miesięcznym zespół ING.Po silnym odbiciu w drugim kwartale po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, wzrost PKB w regionie CEE3 (Węgry, Polska i Rumunia) osłabł w trzecim kwartale. Wzrost sekwencyjny (kwartał do kwartału) może w pewnym stopniu ucierpieć w czwartym kwartale. Główne czynniki ryzyka to:

  • Wąskie gardła po stronie podaży na rynkach światowych (najbardziej wrażliwe są Węgry);
  • tarcia na rynku pracy wynikające z niedoboru wykwalifikowanych pracowników;
  • wzrost światowych cen towarów, w tym energii, oraz kosztów frachtu morskiego;
  • Wybuch epidemii wariantu Delta (Rumunia jest najbardziej wrażliwa ze względu na niskie wskaźniki szczepień).

Perspektywy wzrostu w 2022 r. pozostają jasne, ale z ryzykiem nieznacznie przechylonym w dół. Chociaż wszystkie wymienione powyżej czynniki utrzymają się w krajach CEE3 w 2022 r., gospodarki pozostaną w fazie ożywienia gospodarczego po pandemii, nadal silnie wspierane przez fundusze publiczne i solidne wyniki rynku pracy.

– Węgry i Polska mają jednak problemy z odblokowaniem dostępu do zaliczek z nowego funduszu naprawczego UE ze względu na spory prawne z Komisją Europejską. Na początku grudnia Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosi orzeczenie w sprawie zgodności mechanizmu warunkowości z traktatami UE. W związku z tym rząd węgierski dokonuje prefinansowania projektów. Rumuński krajowy plan naprawy gospodarczej otrzymał zielone światło, a kraj ten otrzyma około 3,8 mld euro jeszcze w tym roku – komentuje ING.

Rynki pracy w krajach CEE3 pozostają napięte, a płace minimalne wzrastały jeszcze przed pandemią. W związku z tym presja na koszty pracy powinna się ujawnić w 2022 r. z proinflacyjnym wpływem. Rządy państw CEE3 dolewają oliwy do ognia, nie tylko poprzez akomodacyjną politykę fiskalną (np. obniżki stawek PIT w Polsce, obniżki podatków od wynagrodzeń i zwroty podatków dla rodzin na Węgrzech), ale także poprzez znaczne podwyżki płac minimalnych (np. o 10% w Rumunii i na Węgrzech oraz 7,5% w Polsce).

Kurs euro wyniesie 4,57 zł na koniec roku. ING z prognozą dla EUR/PLN
Inflacja bliska szczytu w CEE3. W 2022 r. na pierwszy plan wysuwają się płace i popyt. Polska z najwyższą inflacją. Źródło: ING

Wzrost presji inflacyjnej i kolejne podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie

Nie ma wątpliwości, że czynniki po stronie podaży były głównym czynnikiem przyspieszającym inflację od wiosny. Jednak oprócz energii i żywności, wzrost cen stał się powszechny i widoczny w podwyższonych wskaźnikach inflacji bazowej. Jest to sygnał, że inflacja staje się powszechna, a w 2022 r. wkład presji popytowej i płac powinien odgrywać główną rolę w utrzymaniu inflacji bazowej na wysokim poziomie. Przykładowo, polski wskaźnik CPI przyspieszył do 6,8% rok do roku w październiku, przy wzroście cen w 70% kategorii w koszyku CPI.

– Najbardziej jastrzębi bank centralny w CEE3, Narodowy Bank Węgier, rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych w czerwcu 2021 roku. Podniósł podstawową stopę procentową o 120 pb w pięciu krokach – z 0,6 proc. w czerwcu do 1,80 proc. w październiku. Jego forward guidance pozostaje jastrzębi, wyraźnie wskazując na dalsze podwyżki stóp, które będą kontynuowane na początku 2022 roku o dodatkowe 100 pb. Widzimy, że stopa końcowa na poziomie 2,75% zostanie osiągnięta wiosną 2022 roku (tuż przed wyborami powszechnymi w kwietniu 2022 roku) – dodaje ING.

Jeden z najbardziej gołębich banków centralnych w Europie Środkowej, czyli „nasz” Narodowy Bank Polski, nadrabia zaległości po niespodziewanej podwyżce stóp o 40 pb w październiku. Zaskoczenie rynku wynikało z wielokrotnie podawanych w komunikacie mylących wskazówek wyprzedzających.

Na początku listopada NBP dokonał kolejnej podwyżki – o 75 pb i ponownie powyżej konsensusu. Wynika to z rosnącego ryzyka inflacyjnego, np. wskaźnika CPI powyżej 7% r/r i bardziej widocznego ryzyka efektów drugiej rundy. Ponadto, nowa projekcja NBP pokazała średni wskaźnik CPI w 2023 roku powyżej 3,5% górnej granicy celu inflacyjnego 2,5%. Cykl zacieśnienia powinien sprowadzić główną stopę procentową do 2,5% w 2022/23 r. – z ryzykiem wzrostu.

Rumunia, która do niedawna była bardzo gołębia, rozpoczęła cykl zacieśniania w październiku ruchem o 25 pb. Oczekujemy podwyżki o 50 pb na następnym posiedzeniu i o 25 pb na każdym kolejnym, aż do osiągnięcia poziomu 3,00%. Zależy to jednak również od NBP, gdyż różnica w stopach procentowych musi pozostać dodatnia dla Rumunii.

Kurs euro pozostaje mocny względem złotego. EUR/PLN straci niewiele według prognoz ING

Według zaktualizowanych prognoz ING dotyczących przyszłego kształtowania się kursów walut na rynku Forex, kurs euro do złotego ma zakończyć ten rok na poziomie 4,57 zł. Dla polskiego złotego nie będzie to silne umocnienie, gdyż kilkukrotnie testował podobne (nawet niższe poziomy) na przestrzeni października.

Obecnie, po niezwykle zmiennej sesji piątkowej (5 listopada), kurs euro balansuje na granicy psychologicznego wsparcia 4,60 zł. Z analizy ING wynika, że w długiej perspektywie obraz techniczny na wykresie EUR/PLN nie ulegnie większej zmianie.

Kurs euro wyniesie 4,57 zł na koniec roku. ING z prognozą dla EUR/PLN
Kurs euro, EUR/PLN. Źródło: Stooq.plChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here