Naga MarketsKurs euro, wygląda lepiej technicznie niż dolara (EUR/USD), uważa INGAnalitycy ING, Timothy Rahill oraz Jeroen van den Broek, w najnowszej analizie poświęconej rynkowi spreadu EUR oraz USD stwierdzają, że kurs euro powinien osiągać lepsze wyniki niż jego amerykański konkurent na co nakłada się między innymi lepszy obraz techniczny oraz ciągłe wsparcie ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w ramach programu skupu aktywów.

  • Analitycy ING są zdania, że kurs euro skończy ten kwartał na wysokości poziomu 1,22 USD, rosnąć ostatecznie przed końcem 2021 do 1,30
  • Słabość dolara w bieżącym roku pozostaje głównym scenariuszem bazowym banku, co potwierdzać ma również zachowanie rynku obligacji
  • Sytuacja techniczna dolara amerykańskiego nie jest tak pozytywna jak w przypadku kursu euro, twierdzi ING

Spready EUR będą przewyższać USD dzięki ciągłym zakupom EBC

W 2021 r. ING zakłada, że spready USD będą osiągać gorsze wyniki niż EUR na całej krzywej. W związku z tym, prawdopodobnie będziemy świadkami poszerzenia się 5-letniej różnicy w spreadach USD vs EUR. Krzywe USD były szczególnie strome w wyniku krótkoterminowego ograniczenia wsparcia ze strony Fed.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ostatnie słabe wyniki USD podkreśla fakt, że różnica w spreadach USD i EUR powiększa się w 5-letnim obszarze krzywej, czyli dokładnie tam, gdzie działały zarówno amerykańska Rezerwa Federalna, jak i Europejski Bank Centralny.

Naturalnie, różnica jest znacznie większa w obszarze 10-letnim, gdzie Fed nie dokonywał bezpośrednich zakupów. Przewaga oszczędnościowa w przypadku obligacji 10-letnich jest znacznie większa i chociaż są to średnie indeksowane, możemy założyć przewagę finansowania dla prawie wszystkich amerykańskich korporacji. W związku z tym większość podaży Reverse Yankee (rodzaj obligacji emitowanej przez zagraniczny podmiot jednak w dolarach amerykańskich) będą stanowiły obligacje o dłuższych terminach.

– Wciąż jednak oczekujemy, że USD będzie słabiej zachowywał się wobec EUR na całej krzywej, ponieważ EBC pozostaje aktywny i skupuje EUR o wartości ok. 5,5-6 mld EUR miesięcznie. Z drugiej strony, Fed zakończył program skupu korporacyjnych ETF-ów. W związku z tym możemy być świadkami poszerzenia się 5-letniego obszaru różnicy w spreadach. Wiele amerykańskich korporacji prawdopodobnie czeka na możliwość emisji obligacji Reverse Yankee, aby zbudować swoją krzywą EUR – komentuje ING.

Poza EBC, bank znajduje również inne powody, w związku z którymi dolar powinien pozostawać niedowartościowany.

Poniższy wykres ilustruje regresję rentowności do spreadów, która pokazuje, że składniki są obecnie głęboko w ujemnym terytorium rentowności. Co ciekawe, w 2019 r. również odnotowano ujemne rentowności, ale niezależnie od kierunku, w jakim się poruszały, spready były zablokowane na poziomie lub blisko 100 punktów bazowych (w przypadku indeksu Euro BBB). Zasadniczo ujemne rentowności bazowe ograniczały dalsze zacieśnianie spreadów, dlatego w ubiegłym roku wydawało się, że w środowisku ujemnych rentowności nie było dużych ruchów na spreadach.

Jednak w 2020 r., ze względu na znaczne ich rozszerzenie w obliczu pandemii Covid-19, nie było to już możliwe. Prawdopodobnie jednak brak potencjału odwrotu polityki pieniężnej może się utrzymać, co oznacza, że nie dojdzie do zacieśnienia przy ujemnych stopach zwrotu. Jednakże, ponieważ ING spodziewa się wzrostu stóp w tym roku, potencjał zacieśnienia dla krótkiego końca spreadów EUR wzrasta, a w konsekwencji zwiększa się różnica w spreadach między EUR i USD na krótkim końcu.

Regresja rentowności euro do spreadów w ciągu ostatnich pięciu lat

Kurs euro: silny i pozytywny obraz techniczny względem dolara

Sytuacja techniczna dolara amerykańskiego nie jest tak pozytywna jak w przypadku kursu euro. Silny pozytywny obraz techniczny dla EUR w 2021 r. będzie czynnikiem zacieśniającym spready. Przy podaży netto ze strony przedsiębiorstw na poziomie zaledwie 270 mld EUR (oczekiwane 350 mld EUR), a także wzroście popytu dzięki stałemu wsparciu EBC i pozytywnym, choć ograniczonym napływom funduszy inwestycyjnych. Skutkuje to dodatnią podażą netto w EUR w 2021 r. na poziomie zaledwie 50 mld EUR.

– W istocie podaż USD będzie znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku, przy naszych oczekiwaniach na poziomie ok. 800 mld USD, w połączeniu ze zwiększonymi umorzeniami w wysokości 480 mld USD, co oczywiście stanowi pozytywną huśtawkę techniczną. Nie jest to jednak tak znaczące jak w przypadku EUR – stwierdza ING.

Obecne środowisko niskich rentowności w Europie to turystyka kredytowa. Korporacje będą przyciągane przez rynki kredytowe w EUR i tańsze finansowanie. W międzyczasie poszukiwanie rentowności będzie utrzymującym się scenariuszem.

Co ciekawe, na europejskim rynku kredytowym amerykańskie obligacje korporacyjne w euro oferują jedynie marginalną premię za spread w porównaniu z europejskimi obligacjami korporacyjnymi w euro, co widać na poniższym wykresie. Prawdą jest jednak, że emisje “Reverse Yankee” mają tendencję do posiadania większej premii na rynku pierwotnym.

Głównie ze względu na to, że amerykańskie obligacje korporacyjne nie kwalifikują się do programu skupu EBC, ING sądzi, że obligacje banku centralnego będą osiągać lepsze wyniki w 2021 r., zwłaszcza w drugiej połowie roku, kiedy to zakładane jest nieznaczne rozszerzenie spreadów.

Spready niefinansowych obligacji korporacyjnych w euro w porównaniu do spreadów niefinansowych obligacji korporacyjnych Reverse Yankee

– Podsumowując, spodziewamy się dalszego zacieśnienia międzywalutowych swapów bazowych i ich utrzymania w 2021 roku. Oprócz tego oczekujemy, że spready USD będą wypadały gorzej niż spready EUR, co wynika z braku wsparcia ze strony banku centralnego, niskich rentowności EUR, turystyki kredytowej, lepszych wyników EUR w krótkim terminie oraz lepszej sytuacji technicznej EUR. W rezultacie pojawi się bardzo atrakcyjna możliwość obniżenia kosztów dla amerykańskich korporacji przy emisji obligacji w EUR i dlatego ustalamy naszą prognozę podaży Reverse Yankee na poziomie 80 mld EUR – podsumowuje ING.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pgnig cena aktualna | kurs bitcoina wykres | kurs krypto | gpw lotos | usd prognoza |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here