kurs euroNotowania europejskiej waluty w trakcie wtorkowej sesji testowały chwilowo poziomy powyżej 4,31 zł, będące najwyższymi obszarami cenowymi od początku marca bieżącego roku. EUR/PLN coraz wyraźniej udowadnia, że nie ma zamiaru się zatrzymywać i kroczy odważnie w kierunku tegorocznych maksimów nad 4,345 zł.


Słaby złoty, czy silny kurs euro?

Patrząc na wykres indeksu europejskiej waluty należy uczciwie przyznać, że obecne wzrosty pary walutowej EUR/PLN nie są z pewnością wywołane siłą pieniądza UE. W stosunku do ważonego koszyka głównych walut euro bowiem traci, podobnie jak do dolara amerykańskiego, swojego głównego konkurenta na rynku Forex.

Głównym powodem jest więc tutaj słabość złotówki, która cierpi między innymi z powodu wojny handlowej – napięcia na linii USA i Chiny pośrednio negatywnie przekłada się na waluty krajów wschodzących, w tym złotego.

Jak widać na wykresie dziennym, kurs euro pozostawia w tyle za sobą dynamiczne wsparcie tworzone przez siatkę średnich ruchomych oraz okrągły poziom 4,30, który obecnie będzie pełnił rolę wsparcia. Jeżeli cenie uda się przebić 4,31 zł, gdzie wypadają maksima z przełomu roku, wtedy droga do 4,33-4,34 zł wydaje się być otwarta.

kurs eurpln euro 14 maja
Kurs euro do złotego na wykresie dziennym

Euro czeka na ważne dane, złotówka na NBP

W trakcie sesji środowej, 15 maja 2019 roku, inwestorzy poznają prognozy dotyczące niemieckiego PKB (godzina 08:00) oraz tego samego wskaźnika dla rynku polskiego (godzina 10:00). Oprócz tego GUS przedstawi również wyniki inflacji za miniony miesiąc.

Środa jest również dniem decyzji monetarnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). Chociaż w ostatnich miesiącach ta nie wpływała wyraźniej na zmienność złotego, to należy zachować szczególną ostrożność.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here