Naga MarketsKurs euro wróci poniżej 4,50 zł. Prognozy ING dla walut EŚWZdaniem analityków ING z Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) prognozy walutowe dla głównych gospodarek regionu (określanych mianem EŚW-3) sugerują ich umocnienie względem euro w pierwszej połowie przyszłego roku. Kurs euro względem złotego ma osuwać się w kierunku 4,49 zł (EUR/PLN), najsilniejsza będzie jednak czeska korona.

  • Rynek forward, że euro będzie cały czas zyskiwało względem złotego, forinta i korony czeskiej (waluty gospodarek EŚW-3), ING prezentuje jednak odmienne projekcje
  • Do końca roku EUR/PLN i EUR/HUF utrzymają obecne poziomy, to na początku przyszłego roku zakładana jest korekta spadkowa
  • EUR/CZK ma natomiast osuwać się już w tym roku, ze względu na jastrzębie podejście Banku Czech do polityki pieniężnej
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs euro. EUR/PLN utrzyma 4,60 zł do końca roku, potem jednak spadnie

– Perspektywy dla złotego pod koniec 2021 roku są mieszane. Niejednoznaczna komunikacja RPP utrudnia ocenę perspektyw podwyżek stóp. Spodziewamy się rozczarowania w listopadzie, oczekując raczej podwyżki o 25 pb, niż wycenianej na 50 pb – prognozuje ING.Dodając do tego napięcia na linii z Unią Europejską, ING nie spodziewa się, że polski złoty znajdzie sporo miejsca do aprecjacji przed końcem bieżącego roku.

– Negatywny sentyment do walut rynków wschodzących i obawy o wzrost napięcia w relacjach z UE powinny utrzymywać kurs euro EUR/PLN blisko 4,60 do końca roku, z ryzykiem wzrostu – dodają analitycy.

Sytuacja ma jednak zacząć odwracać się w pierwszej połowie roku przyszłego. W perspektywie kolejnych sześciu miesięcy analitycy ING prognozują, że kurs euro spadnie do poziomu 4,49 zł, a za rok ustabilizuje się przy 4,52 zł. Co ważne, prognozy według rynku forward sugerują, że EUR/PLN Będzie cały czas rósł, osiągając ostatecznie 4,70 zł.

Kurs euro wróci poniżej 4,50 zł. Prognozy ING dla walut EŚW
Prognoza ING (linia pomarańczowa) oraz konsensus rynkowy (linia szara) dla kursu EUR/PLN. Źródło: ING

– W 1H22 oczekujemy stopniowego odreagowania PLN. Podwyżki stóp procentowych NBP są dalekie od zakończenia i w przyszłym roku docelowo powinny wynieść 2%. Skala podwyżek jest w dużej mierze uzależniona od ogólnego sentymentu wśród gospodarek rozwijających się – rynki już teraz wyceniają ścieżkę podwyżek na poziomie zbliżonym do naszych oczekiwań – podsumowuje ING.

Forint węgierski jak złoty, czeska korona będzie rosnąć

Wrzesień przyniósł niemal całkowite odwrócenie sierpniowych zysków forinta węgierskiego. EUR/HUF osłabia się z poziomu 348 od początku września. Globalny sentyment risk-off faworyzował ostatnio bezpieczne aktywa, więc pomimo kontynuacji podwyżek stóp i jastrzębiego zaangażowania banku centralnego, HUF z trudem utrzymywał się na nogach, a EUR/HUF oscyluje obecnie wokół 358.

– Zacieśnienie polityki monetarnej, odzyskanie kontroli nad rynkami pieniężnymi i możliwe dalsze kroki w celu ograniczenia płynności powinny być pozytywne dla HUF i pomóc EUR/HUF zbliżyć się do poziomu 350. Na ten ruch trzeba będzie jednak poczekać do czasu ustabilizowania się globalnego sentymentu do ryzyka – twierdzi ING.

Kurs euro wróci poniżej 4,50 zł. Prognozy ING dla walut EŚW
Od początku pandemii (marzec 2020 roku) kurs złotego i forinta tracą 5-7% do euro, korona czeska natomiast generuje skromne zyski. Źródło: Tradingview.com

Bank Czech wyprzedził natomiast nawet najbardziej jastrzębie oczekiwania na rynkach i podniósł stopy o 75 pb do 1,50% we wrześniu. Ruch ten wywołał gniew lokalnych polityków. Motorem podwyżki o 75 pb była potrzeba wysłania silnego sygnału i utrzymania oczekiwań inflacyjnych na stałym poziomie.

Rynek oczekuje obecnie kolejnej podwyżki o 50 pb w listopadzie i o 25 pb w grudniu. Skoda ogłosiła właśnie, że może zamknąć produkcję na resztę roku z powodu problemów z łańcuchem dostaw. Ryzyko jest takie, że CNB zwolni do podwyżki o 25 pb w listopadzie.

– Sezonowo CZK osłabia się w grudniu, ponieważ banki rezygnują z płynności w CZK na rzecz Resolution Fund. Zatem zyski CZK mogą zacząć się zatrzymywać – podsumowuje ING. Prognoza dotyczy jednak przyszłego miesiąca, a kolejne zakładają stopniowe wzrosty wartości.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pzu | livechat giełda | cdr akcje opinie | celon akcje | notowania mercator | akcje mercator | stalprodukt gpw |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułOgniwa perowskitowe od Saule Technologies osiągają imponującą wydajność 25,5%!
Następny artykułKurs euro czeka na odczyt danych dotyczących inflacji. Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here