Naga MarketsKurs euro wróci do poziomu z 2008 r. JP Morgan prognozuje 4,70 zł na EUR/PLN!Analitycy JP Morgan (JPM) słyną w 2021 roku ze swoich bardzo pesymistycznych prognoz jeżeli chodzi o kondycję polskiego złotego. W marcu, gdy kurs euro utrzymywał się nad poziomem 4,60 zł zakładali, że 2021 r. para walutowa EUR/PLN zamknie w okolicach 4,70 zł. W nocie wydanej 27 lipca obniżyli swoją projekcję do 4,60 zł, jednak „co się odwlecze, to nie uciecze”. JPM obecnie zakłada, że poziom ten, najniższy dla polskiego złotego od 2008 roku, zostanie osiągnięty w II kw. przyszłego roku.

Kurs euro wysoki, a ma być jeszcze wyższy. EUR/PLN po 4,70 zł?

Od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa polski złoty pozostaje w słabej kondycji do swoich głównych konkurentów na rynku walutowym. Od tego czasu notowania już trzykrotnie pokonywały pułap 4,60 zł za jedno euro, a rekordowa wycena 4,65 zł została osiągnięta w marcu bieżącego roku.Od tego czasu eurozłoty korygował w stronę 4,45 zł, ponownie jednak odbija i porusza się tuż pod oporem 4,60 zł. Zmiana sytuacji pandemicznej oraz przechylanie się bankowości centralnej w kierunku wychodzenia z warunków stymulujących gospodarkę na rzecz zacieśniania spowodowały, że JP Morgan zaktualizował swoje prognozy dla głównych par walutowych, w tym dla EUR/PLN.

Kurs euro ponownie walczy z poziomem 4,60 zł. EUR/PLN na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Zgodnie z raportem opublikowanym 27 lipca instytucja zakłada, że do końca roku EUR/PLN utrzyma obecne poziomy w szerszej konsolidacji, natomiast od początku 2022 r. zacznie się znowu osłabiać. Ostateczny cel dla eurozłotego na koniec II kw. przyszłego roku to 4,70 zł. Ostatni raz polski złoty był tak słaby względem euro w szczycie kryzysu finansowego z 2008 roku.

Kurs euro na wykresie miesięcznym do złotego z zaznaczoną prognozą JPM. Źródło: Stooq.pl

Poniżej tabela prezentująca projekcje JPM:

Para walutowa III kw. 2021 IV kw. 2021 I kw. 2022 II kw. 2022
EUR/PLN 4,50 4,60 4,65 4,70
USD/PLN 3,81 3,93 4,01 4,05

Źródło: JP Morgan

Sprawdź więcej prognoz dla polskiego złotego autorstwa banków:

Kurs dolara w kierunku poziomów z czerwca 2020. USD/PLN znowu pokona 4 zł?

W przypadku pary walutowej USD/PLN wahania kursowe również są silne, nie osiągają jednak tak ekstremalnych poziomów jak w marcu 2020 roku, kiedy kurs dolara wybijał chwilowo poziom 4,30 zł. W 2021 cena zatrzymywała się pod psychologicznym oporem 4 złotych, teraz jednak JP Morgan prognozuje, że na początku przyszłego roku strefa zostanie wybita.

invest

W tej chwili dolar utknął pod poziomem 3,90 zł, a ten może blokować notowania w III kw. pozwalając na nieznaczną korektę spadkową. Dolar wróci jednak do wzrostów przed końcem roku, ostatecznie pokonując pułap 4 zł i testując 4,05 zł do czerwca 2022.

Kurs dolara pokona poziom 4 zł i przetestuje pułapy z maja ubiegłego roku. Źródło: Tradingview.com

Z projekcjami JPMorgan nie zgadzają się między innymi analitycy TD Banku oraz Credit Agricole. Ich zdaniem polski złoty będzie się umacniał zarówno względem dolara jak i euro. Ich zdaniem w II kw. 2022 r. za EUR/PLN będzie płaciło się między 4,37-4,46 zł, a pod koniec przyszłego roku około 4,30 zł.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułWarren Buffett w 1999 r. powiedział co zrobić, żeby osiągnąć jego bogactwo. Rady są nadal aktualne
Następny artykułShiba inu: czy SHIB ma szansę pokonać dogecoina? Prognoza cen kryptowaluty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here