Naga Markets

Kurs euro wciąż w trendzie wzrostowym, prognozuje UniCreditMniejsza różnica między stopa procentowymi Fed i EBC przemawia za wyższymi poziomami kursu euro do dolara (EUR/USD) w kolejnych kwartałach, uważają analitycy UniCredit.

  • Cieplejsza niż zwykle zima w Europie poprawiła perspektywy gospodarcze strefy euro
  • Kryzys energetyczny okazał się łagodniejszy niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu
  • UniCredit spodziewa się dalszych podwyżek stopy procentowej przez EBC i Fed

Prognoza kursu euro (EUR/USD) od UniCredit zakłada 1,16 dol. na koniec 2024

Analitycy UniCredit oczekują, że zarówno EBC, jak i Fed będą kontynuować zacieśnianie w I połowie 2023 roku, a od I kw. 2024 roku Fed zacznie obniżki stóp procentowych. Natomiast EBC dokonać może tego w II kw. 2024 roku.

– Podnieśliśmy nasz cel EBC o 75 pb i obecnie widzimy stopę depozytową EBC kończącą 2023 rok na poziomie 3,50% (MRO na poziomie 4%, przyp.red.) i spadającą dopiero w 2024 r. do 2,75% (MRO na poziomie 3,25%, przyp.red.). – stwierdzili analitycy UniCredit.

Według UniCredit, górna granica przedziału referencyjnego dla stopy funduszy Fed wyniesie 5,25% w II kw. 2023 roku i spadnie do 3,75% w IV kw. 2024 roku.

– Kurs euro do dolara (EUR/USD) prawdopodobnie będzie poruszać się w bok w I połowie 2023 roku, biorąc pod uwagę pewne przeszacowanie na korzyść USD (…) Jednak zmniejszająca się różnica między stopami procentowymi EBC i Fed, mniejsze spready krótkoterminowych rentowności między strefą euro i USA, wygaśnięcie szoku związanego z “terms of trade” w strefie euro oraz większa skłonność rynku do ryzyka w II połowie 2023 roku wraz z poprawą sytuacji na świecie sprawić mogą, że EUR/USD powinien wzrosnąć w 2024 roku. – zaznaczyli eksperci rynku walutowego z UniCredit.

Kurs euro wciąż w trendzie wzrostowym, prognozuje UniCredit
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Obecnie oczekujemy, że kurs euro do dolara zakończyć może 2023 rok na poziomie 1,12 dol., a 2024 rok na poziomie 1,16 dol. – dodali.

Zobacz również: Cena ropy spada po kolejnym dużym wzroście zapasów w USA

Czwartek jest dniem publikacji protokołu z posiedzenia polityki pieniężnej EBC z grudnia 2022, który pokaże pewne wskazówki, czego można oczekiwać od EBC w kwestii podwyżek stóp na kolejnym spotkaniu decydentów banku.

Bossa

W środę członek Rady Prezesów EBC, Francois Villeroy, wyraźnie zaprzeczył ostatnim doniesieniom sugerującym przejście na podwyżki w wysokości 25 pb i powiedział, że sugestie prezes Christine Lagarde dotyczące 50 pb pozostają aktualne.

Christine Lagarde przemówi w czwartek w ramach World Economic Forum w Davos. Prawdopodobnie powtórzy jastrzębie stanowisko EBC, pomimo, że presja na wzrost ceny w związku z wcześniejszymi wysokimi cenami energii nieco ulżyła.

– Spodziewamy się zobaczyć dalszy wzrost kursu EUR/USD do końca tygodnia, kiedy para może być notowana w okolicach 1,085-1,090 dol. – skomentowali analitycy ING.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułNoworoczne spojrzenie na wybrane wskaźniki gospodarcze w odniesieniu do rynku akcji
Następny artykułHandluj z przewagą nad innymi. Maksymilian Bączkowski zaprasza na webinar!
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.