Kurs euro, notowania EURPLNPolski złoty na przestrzeni kończącego się miesiąca prezentował bardzo silną zmienność – na początku sierpnia kurs euro wynosił 4,29 zł, natomiast w trakcie sesji czwartkowej testował pułap wyższy o 11 groszy, tuż pod 4,40 zł. Co prawda poziomy nie zostały utrzymane i eurozłoty delikatnie korygował, pokazuje to jednak dynamikę osłabienia PLN w drugiej części wakacji. Ostatnia sesja miesiąca rozpoczyna się pod poziomem 4,39 zł, który EURPLN nieskutecznie testuje.

Euro nadal wywiera presję na złotówce. Najsilniejsze wzrosty od kwietnia 2018

Ruchy obserwowane na eurozłotym od początku lipca są jednymi z najdynamiczniejszych w przeciągu ostatniego roku. Ostatni raz kurs euro rósł tak szybko w kwietniu-lipcu 2018 roku, odbijając wtedy od poziomów poniżej 4,15 zł. Następnie przez długie miesiące EURPLN silnie konsolidował i sytuację zmienił lipcowy test ponad rocznych minimów pod 4,24 zł, który rozpoczął silną korektę wzrostową:

kurs euro 30 sierpnia 2019
Euro zyskiwało w samym sierpniu 11 groszy. Duża dynamika wzrostów w okresie wakacyjnym. Kurs EURPLN D1

Obecna dynamika ruchów eurozłotego mogłaby być zdecydowanie silniejsza, gdyby nie fakt, że samo euro na rynkach światowych również nie prezentuje zbyt dobrej kondycji. W stosunku do dolara waluta unii monetarnej osuwa się od początku tygodnia i w piątek testuje najniższe poziomy od początku sierpnia, spadając pod 1,1040 USD. Notowaniom brakuje naprawdę niewiele, aby przetestować ponad dwuletnie minima, co może nastąpić jeszcze w trakcie piątkowej sesji w związku z publikacją ważnych danych makroekonomicznych dotyczących inflacji w strefie euro oraz wskaźników dynamiki cenowej z USA.

W równaniu istotny jest również sam dolar, którego siłę widać nie tylko w odniesieniu do euro, ale tym bardziej do polskiego złotego. 4 dni wzrostów z rzędu i w piątek ponowne pogłębienie ponad dwuletnich maksimów, razem z testem poziomów nad 3,97 zł.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here