Naga MarketsKurs euro w tym tygodniu spadnie do 4,45 zł. Santander o EUR/PLNOgłoszony niedawno program Polski Ład będzie lekko pro-wzrostowy i prawdopodobnie również lekko pro-inflacyjny, a w połączeniu ze słabnącym dolarem amerykańskim ma to pomóc w umocnieniu kursu złotego, twierdzą analitycy Santander Bank Polska. Ich zdaniem, w tym tygodniu para walutowa EUR/PLN spadnie do poziomu 4,45 zł.

Kurs euro (EUR/PLN) w dół w tym tygodniu?

Dane o krajowej produkcji i sprzedaży odnotują „spektakularne wzrosty w ujęciu r/r (produkcja ponad 40%, sprzedaż ponad 20%) z powodu bardzo niskiej bazy. Nasze prognozy są nieco poniżej konsensusu, ale takie różnice nie powinny być istotne dla ogólnie pozytywnego wydźwięku publikacji, które będą naszym zdaniem potwierdzały kontynuację stopniowego ożywienia aktywności już w II kw. To ożywienie zdecydowanie nabierze rozpędu w 2-gim półroczu”, komentuje Santander Bank Polska.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według analityków instytucji występować mają aż cztery czynniki, które będą wspierały umocnienie PLN:

  • znacznie wyższe rynkowe stopy procentowe, które, podobnie zresztą jak ma to miejsce w sąsiednich krajach regionu, przekładają się na wyższy koszt alternatywny krótkich pozycji w lokalnej walucie i zniechęcają do spekulacji w tę stronę
  • odłożenie wyroku Sądu Najwyższego w/s kredytów frankowych na bliżej nieokreśloną przyszłość, w z związku z czym zmniejszyła się premia za ryzyko związana z tym wydarzeniem; w końcu
  • ogłoszony niedawno program Polski Ład będzie lekko pro-wzrostowy i prawdopodobnie również lekko pro-inflacyjny
  • Wyższy kurs EUR/USD wywołany słabnącym dolarem

Wszystkie powyższe w rozpoczynającym się tygodniu mają spowodować, że kurs euro (EUR/PLN) spadnie do poziomu 4,45 zł, czyli najniższego od grudnia ubiegłego roku.

Ostatni tydzień maja ma również duże szanse okazać się pozytywny dla obligacji. Polskie obligacje skarbowe powinny się wzmocnić choćby tylko z przyczyn technicznych – jako naturalna korekta po znacznych i dynamicznych wzrostach rentowności, które miały miejsce od połowy kwietnia (co oznacza bardziej atrakcyjny „poziom wejścia” dla inwestorów).

– Inne czynniki też są potencjalnie pozytywne: koniec miesiąca (popyt związany z podatkiem bankowym), w środę 26 maja zaplanowana jest druga z dwóch w tym miesiącu aukcja odkupu obligacji przez NBP (szacujemy zakup na przynajmniej 5 mld zł), zapada obligacja OK0521 (5,5 mld zł), oraz płacone są kupony z obligacji zmiennokuponowych na kwotę niecałe 0,2mld zł. Oczekujemy spadku rentowności 10L do 1,80% przed końcem maja – podsumowuje Santander.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: polenergia kurs | kurs kęty | pgnig akcje kurs | euro cena | forum jsw | prognozy dla dolara | pgnig wykres |Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara spadł o 31 gr. a Euro o ponad 20 gr. Co dalej z funtem i frankiem?
Następny artykułKursy walut. Dolar vs główne waluty: euro, frank i jen oczami analityków ING
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here