Naga MarketsKurs euro w okolicach 4,50 zł na koniec roku. Danske nie wierzy w trwałe umocnienie PLNŚrodowa decyzja RPP zaskoczyła uczestników rynku, którzy nie spodziewali się podwyżki stóp procentowych. W rezultacie kurs euro do złotego osunął się aż o 1,76 proc. Jednakże, analitycy Danske Bank pozostają sceptyczni odnośnie tego, że spadek notowań EUR/PLN będzie trwały. 

Danske sceptycznie podchodzi do trwałego umocnienia złotego

— Jesteśmy sceptyczni, czy dzisiejsza podwyżka zainicjuje silniejszy ruch w dół EUR/PLN. Dzieje się tak po części dlatego, że uważamy, iż bank centralny nie będzie znacznie bardziej jastrzębi, gdyż częściowo nadal postrzega problem inflacji jako wykraczający poza zakres polityki banków centralnych. Po drugie, wiele jest już wycenione przez rynki, która oczekują, że stopa banku centralnego osiągnie 2% (lub pełną normalizację) w przyszłym roku. Może to być trudne, ponieważ spowolnienie globalnego cyklu produkcyjnego może osłabić wzrost w Polsce, czemu również RPP poświęca wiele uwagi – wskazuje DanskeAnalitycy oczekują umocnienia dolara amerykańskiego przy jednoczesnym spadku notowań EUR/USD. To według nich stanowi zwykle przeszkodę dla złotego. W związku z tym, Danske podtrzymuje umiarkowanie pozytywne nastawienie do złotego z możliwością większego umocnienia w krótkim terminie.

Z kolei według analityków ING, decyzja RPP istotnie zmienia perspektywy dla złotego. Inwestorzy mogą teraz spodziewać się kolejnych podwyżek stóp w Polsce. Jeśli jednak Narodowy Bank Polski podważy oczekiwania na cykl zacieśniania, złoty może się osłabić, sugeruje ING.

Do ewentualnego ograniczania aprecjacji złotego, NBP może wykorzystać interwencje walutowe, co wskazuje komunikat po posiedzeniu RPP. ING oczekuje, że do końca roku para walutowa EUR/PLN osiągnie blisko 4,50 zł, chociaż skłania się ku temu, że kurs uplasuje się nieco poniżej tego poziomu..

fpmarkets

Sytuacja techniczna na EUR/PLN

Jak widać na wykresie dziennym EUR/PLN poniżej, wczorajsza wyprzedaż doprowadziła do przełamania 20-dniowej średniej. Notowania wsparły się jednak na kanale średnich 100 oraz 200 MA.

kurs złotego eur pln 0710

Kluczowe wsparcie horyzontalne stanowi obecnie obszar w obrębie. 4,5050 PLN. Opór pozostaje w okolicach 4,64 zł.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc cena akcji | ciech kurs akcji | cd projekt cena akcji | ciech giełda | aktualny kurs korony czeskiej | azoty akcje rekomendacje | usd notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here