Naga Marketseuropa kontynentEuropejskie akcje zyskują w ostatnim czasie na popularności. Indeks Stoxx Europe 600 dotarł niemal do szczytu z IV kw. 2018 r., a wszystkie sektory w regionie rosły od początku roku. Nawet firmy telekomunikacyjne wykazują najlepsze miesięczne wyniki w benchmarku z 5,6 procentowym wzrostem. W przeciwieństwie do rynku akcji, euro oscyluje się w pobliżu 21-miesięcznego minimum. Niewątpliwie kierunek waluty bloku jest kluczem do tego, co będzie dalej z rynkiem akcji w Europie.


Sytuacja makroekonomiczna w strefie euro coraz korzystniejsza

Tło gołębiej polityki EBC, spadające PMI i deprecjacja euro nie ułatwiały europejskim akcjom w ubiegłym roku. Pozytywną stroną słabego euro jest to, że lokalni eksporterzy przynajmniej częściowo zdołali utrzymać marże. Obecnie jednak coraz więcej przesłanek wskazuje na to, iż sytuacja w strefie może się zmienić na lepsze.

Kurs euro w kluczowym miejscu. Jak wpłynie to na europejski rynek akcji?
Stoxx Europe 600. Do szczytu z IV kw. 2018 r. brakuje nieco ponad 10 punktów

Dane makroekonomiczne dla regionu wykazują oznaki odbicia, a stratedzy z Credit Suisse zauważają, że gdy europejskie dane makro rosną relatywnie w stosunku do USA, euro ma tendencję do wzrostu z trzymiesięcznym opóźnieniem. W ich ocenie słabość euro może znajdować się w punkcie przegięcia od którego nastąpi zmiana trendu na wzrostowy. Eksperci preferują obecnie takie spółki jak: Zalando, CapGemini, Faurecia, Lufthansa, Prysmian, Smurfit Kappa, ABN, Caixabank i SAP.

Kurs euro w kluczowym miejscu. Jak wpłynie to na europejski rynek akcji?

Dodatkowo jak wskazują analitycy Morgan Stanley sprawy wewnętrzne Europy, które wywierały znaczny wpływ na kurs euro w drugiej połowie 2018 r. zaczynają zanikać. Wzrasta zaufanie wśród konsumentów francuskich, widać ożywienie niemieckiego sektora motoryzacyjnego i łagodniejsze warunki finansowe.

Z kolei w ocenie ekspertów z dużych banków inwestycyjnych tj. Deutsche Banku, Westpac i UBS  pomimo słabszych danych w I kw. 2019 r. strefa euro ma szanse rozwiązać aktualne problemy, co sprawi, iż kurs euro wzrośnie w stosunku do dolara amerykańskiego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here