Polskie monety tworzące stosPiątkowe zamknięcie na rynku walut przyniosło zauważalne zmiany notowań złotego w stosunku do głównych konkurentów w światowym handlu. Kurs funta testował poziomy obserwowane ostatni raz pod koniec listopada, a kurs euro sygnalizuje możliwość spadku w kierunku poziomu 4,27.


Kurs funta na półtoramiesięcznych szczytach, GBP/PLN odwraca jednak przed weekendem

Jeszcze w czwartek kurs funta testował poziomy tuż pod 4,90 zł, co oznacza wzrost o 18 groszy od początku roku. Piątkowa sesja przynosiła otwarcie na podobnym pułapie, jednak GBP tracił przez cały dzień i ostatecznie zamykał się poniżej 4,86 zł, testując od góry strefę oporu z listopada:

kurs funta 19 stycznia 2019
Kurs funta znalazł wsparcie, które pozwoli na kolejne umocnienie? Źródło: Tradingview.com

Jeżeli zaznaczono na czerwono strefa zadziała jak baza popytowa, wtedy złotówka w stosunku do funta będzie mogła kontynuować osłabienie. Kolejny istotny poziom docelowy znajduje się na 4,92 zł (ostatni raz GBP notowano tak wysoko dwa miesiące temu).

Kurs euro nadal w konsolidacji, jednak z szansą na osłabienie wobec złotówki?

Sytuacja techniczna EUR/PLN nie ulega większej zmianie od drugiej połowy listopada i notowania przesuwają się w wąskim, niespełna trzygroszowym zakresie. W piątek kupujący testowali 4,29, jednak tydzień zakończył się poniżej poziomu, rysując świece, która w analizie technicznej oznacza możliwość spadków (odwrócony młot). Znaczenie świeczki wzmacnia fakt, że nieudolnie testowała 4,29 zł oraz 200-okresową średnią ruchomą.

W efekcie kurs euro ma przynajmniej potencjalną szansę na spadek w kierunku 4,27 (minima grudniowe), i dalej do 4,26 zł (poziomy z końcówki września).

kurs euro 19 stycznia 2019
Kurs euro z sygnałem spadkowym na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara bez większych zmian, cena poniżej 3,78 zł

W przypadku USD/PLN, podobnie jak na wykresie EUR/PLN, niewiele dzieje się od około dwóch miesięcy. Cena również konsoliduje (co prawda zakres jest szerszy, wynosząc około 11 groszy), naciskając zdecydowanie mocniej na dolne ograniczenie ruchu bocznego. Jednocześnie wewnątrz konsolidacji pojawił się dodatkowy opór na wysokości 3,80 zł, który skutecznie blokuje osłabienie złotówki od miesiąca.

kurs dolara 19 stycznia 2019
Kurs dolara zamknięty w konsolidacji. Źródło: Tradingview.com

Jeżeli cenie udałoby się trwale pokonać okolice 3,73 zł, wtedy kurs dolara będzie mógł się nadal osuwać w stosunku do złotego, celując w dołki wrześniowe pod 3,64 zł.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here