Naga Markets

Kurs euro w górę, EBC zapowiada walkę z inflacją, nawet kosztem wzrostuKurs euro do dolara (EUR/USD) w piątek rano wzrasta o 1% do 1,01 dol. po jastrzębiej decyzji Europejskiego Banku Centralnego o podniesieniu stopy procentowej o 75 pb. Zapowiedziane zostały kolejne podwyżki w celu walki z inflacją.

Euro w górę, EBC jednogłośnie jastrzębi

Euro umacnia się w piątek. Rada Prezesów EBC podjęła w czwartek jednogłośną decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 75 pb i przekazała jastrzębi komunikat dotyczący perspektyw polityki. Stopa referencyjna wynosi obecnie 1,25%.Rada zasygnalizowała, że czwartkowy krok przyspiesza proces normalizacji, a prezes Lagarde podkreśliła również, że stopy pozostają “znacznie poniżej” poziomu zapewniającego powrót inflacji do 2% i że dalsze podwyżki “w ciągu kilku następnych spotkań” będą prawdopodobnie odpowiednie, aby spowolnić popyt i uniknąć utrzymującej się presji wzrostowej na oczekiwania inflacyjne. EBC zrewidował w górę swoją prognozę inflacji na 2023 rok, z 3,5% do 5,5%.

Biorąc pod uwagę dzisiejszy komunikat, warunki makroekonomiczne wskazują na szybkie zacieśnienie na nadchodzących posiedzeniach. Tym bardziej, jeśli wierzyć słowom prezes Lagarde.

Perspektywy inflacji uległy dalszemu pogorszeniu, a kluczowe wskaźniki inflacji mogą utrzymać się na obecnym poziomie lub nawet wzrosnąć w nadchodzących miesiącach. EBC zrewidował w górę swoją prognozę inflacji na 2023 rok, z 3,5% do 5,5%.

– Obecnie oczekujemy, że Rada Prezesów na posiedzeniu w październiku podwyższy stopę o kolejne 75 pb (wobec 50 pb poprzednio), a następnie w grudniu o 50 pb (wobec 25 pb poprzednio) i w lutym o 25 pb. – stwierdzili analitycy Goldman Sachs.

– Tym samym podnosimy naszą prognozę stopy końcowej do 2,25% (vs 1,75% poprzednio), co oznacza wyraźne przesunięcie polityki w stronę terytorium restrykcyjnego. – dodali.

EBC wysłał mocny sygnał, że poważnie myśli o ograniczeniu inflacji poprzez zacieśnienie, nawet przy ryzyku recesji. Inwestorzy zareagowali pozytywnie na ten ruch, wysyłając euro gwałtownie w górę.

XTB
fpmarkets

– Lagarde i spółka wyraźnie pokazali, że są gotowi zapłacić cenę za wyższe stopy, czyli słabszy wzrost, który może doprowadzić do recesji. Słabą koniunkturę w Niemczech i strefie euro pogłębia potencjalny kryzys energetyczny. W środę prezydent Rosji Putin oświadczył, że może odciąć eksport energii do Europy Zachodniej. Putin może, ale nie musi blefować, ponieważ strefa euro stara się znaleźć przed zimą alternatywę dla rosyjskiej ropy i gazu. – stwierdził analityk OANDA, Kenny Fisher.

Zapytana o słabe euro, prezes Christine Lagarde miała niewiele do powiedzenia poza tym, że EBC jest uważny.

Kurs euro w górę, EBC zapowiada walkę z inflacją, nawet kosztem wzrostu
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Jak już ostatnio dyskutowaliśmy, wydaje się, że różnice we wzroście gospodarczym i międzynarodowe środowisko inwestycyjne dominują obecnie w środowisku walutowym – żadne z nich nie wspiera euro. – zaznaczyli analitycy ING.

– Przy nadal jastrzębim Fed, spodziewamy się, że EUR/USD pozostanie oferowane w szerokim zakresie 0,99-1,01 dol. – dodali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here