Naga MarketsKurs euro i DAX 30 w górę dzięki zaskakująco dobrym odczytom PMI NiemiecDAX 30 zyskuje w środę 1,2% po publikacji bardzo dobrych danych PMI dotyczących niemieckiej gospodarki. Szczególnie korzystnie wypadły dane dotyczące przemysłu, choć w przypadku usług nastroje przedsiębiorców również uległy znacznej poprawie, dalece przekraczając oczekiwania analityków. Dzięki zapowiedziom poprawy koniunktury, zyskuje też kurs euro względem dolara, który po raz pierwszy od ponad 2 lat pokonał barierę 1,22 dol.

  • Odczyt PMI dla niemieckiego przemysłu powyżej oczekiwań
  • Jeszcze lepiej wygląda PMI dla usług, choć nadal jego wartość jest poniżej granicy 50 pkt.
  • Kurs euro na nowych 2,5-letnich maksimach

DAX w górę dzięki danym PMI

Kurs euro w górę, a DAX 30 z rekordem dzięki zaskakująco dobrym odczytom PMI
Notowania DAX 30. Źródło: tradingview.com

Indeks DAX w środę zyskuje 1,2 i wybija do 13585 pkt. po publikacji danych PMI dotyczących nastrojów panujących w niemieckiej gospodarce. To druga zdecydowana wzrostowa sesja, po wtorku, który zapewnił wzrost indeksu o 1,74%.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Po świetnych francuskich danych nadszedł czas na dane niemieckie. Indeks PMI dla przemysłu wypadł na poziomie 58,6 punktów wobec oczekiwań na poziomie 56,4 oraz przy poprzednim poziomie 57,8. Z kolei dla usług wypada na poziomie 47,7 punktów przy oczekiwaniu 44 punktów oraz przy poprzednim poziomie 46 punktów. Indeks zbiorczy na poziomie 52,5 punktów. – skomentowali publikację danych analitycy XTB.

Capital.com
Capital.com - najlepsze platforma do handlu. 0% prowizji i wąskie spready! SPRAWDŹ NAS

Kurs euro zyskuje dzięki odczytom PMI

Kurs euro w górę, a DAX 30 z rekordem dzięki zaskakująco dobrym odczytom PMI
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Kurs euro zyskuje w środę dzięki pozytywnym danym PMI. Po raz pierwszy od kwietnia 2018 roku, notowania pary EUR/USD przekroczyły barierę 1,22 dol. i dobiły nawet tak wysoko jak 1,22123 dol. Tych poziomów nie udało się utrzymać i kurs europejskiej waluty opadł niżej do 1,21944 dol., jednak nadal zyskuje wobec otwarcia dzisiejszej sesji 0,37%.

Niezmiennie zagrożeniem dla przyszłości kursu euro jest możliwość niepomyślnego zakończenia rozmów między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Porozumienia ciągle brak, a do końca okresu przejściowego po Brexicie pozostało już zaledwie 15 dni. Na temat szans na zatwierdzenie umowy handlowej wypowiedziała się w środę rano przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Zobacz również: Kurs euro do złotego (EUR/PLN) po 4,4338 zł w środę 16 grudnia

– Nie mogę powiedzieć, czy umowa będzie zatwierdzona czy nie. Jednak mogę powiedzieć, że jesteśmy teraz na ścieżce do porozumienia. Może być ona bardzo wąska, jednak ma ona miejsce. – stwierdziła von der Leyen przed europejskim parlamentem.

– Znaleźliśmy drogę naprzód w większości kwestii, jednak dwie z nich nadal pozostają otwarte: zasady równej konkurencji oraz prawa do połowu. Problemy związane z zarządzaniem i instytucjami w większości zostały rozwiązane. Kolejne dni będą kluczowe. – podkreśliła europejska polityk.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here