Naga MarketsKurs euro w dół przez osłabienie funta. GBP/PLN traci 1,2%Im bliżej końca roku, tym bardziej nerwowo, gdyż ważą się kluczowe tematy. Od 1 stycznia Wielka Brytania będzie poza strukturami Unii Europejskiej i najpewniej bez porządnej umowy handlowej, regulującej ważne aspekty gospodarczych relacji. Na nieco ponad trzy tygodnie przez rozwodem, różnice w trzech kluczowych sprawach nadal pozostają ogromne, a weekendowe rozmowy na najwyższym szczeblu (Johnson-von der Leyen) nie przyniosły efektu.

Funt i euro tracą w obliczu negocjacji dotyczących Brexitu

Na kilka dni przed ważnym szczytem Unii Europejskiej (10-11 grudnia) możemy być, zatem świadkami burzy informacyjnej, jak chociażby dzisiejsze spekulacje The Sun o zerwaniu rozmów przez Johnsona. Problem w tym, że UE za chwilę nie będzie oglądać się na Brytyjczyków i zacznie szybko wdrażać awaryjne procedury nastawiając się na bezumowny rozwód, a to co uda się być może uzyskać, to krótki draft wprowadzający roboczo zerowe stawki celne, aby uniknąć kompletnego paraliżu od stycznia. Nie jest to jednak to, na co czekały rynki finansowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Teoretycznie można jeszcze zakładać, że zostanie zwołany awaryjny szczyt w ostatnim tygodniu grudnia, ale wątpliwe jest, aby coś miało się radykalnie w tej materii zmienić. Perspektywy dla funta nie wyglądają, zatem najlepiej.

Drugi kluczowy wątek to sprawa Polski i Węgier w kontekście podtrzymywania veta, zwłaszcza wobec tzw. programu naprawczego, z którego środki miały zostać dystrybuowane już za kilka tygodni. Istnieje duże ryzyko, że szczyt UE w tym tygodniu przyniesie decyzje idące w stronę pominięcia dwóch zbuntowanych krajów w tych wydatkach, co może wyraźnie zaznaczyć się w kursie złotego.

Na to może nałożyć się poważny kryzys polityczny w kraju – rośnie prawdopodobieństwo opuszczenia koalicji Zjednoczonej Prawicy przez ugrupowanie Jarosława Gowina, co może skutkować rządem mniejszościowym Mateusza Morawieckiego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here