Naga MarketsKurs euro w dół do 1,1550 za dolara, złoty może wzrosnąć, twierdzi INGDzień decyzji amerykańskiego FOMC w sprawie stóp procentowych nadszedł. Powszechnie oczekuje się, że Rezerwa Federalna (Fed) ogłosi początek ograniczania zakupów obligacji. Analitycy ING zakładają, że bank będzie chciał postępować bardzo ostrożnie, wychodząc z bardzo luźnej polityki monetarnej. Francesco Pesole z ING przygląda się jak w środę kształtuje się kurs dolara, euro, funta oraz polskiego złotego

  • Fed ma powody do zmartwień związane z inflacją, a jakiekolwiek potwierdzenie tego faktu powinno podnieść stopy procentowe i dolara.
  • Kurs euro ma przed sobą test ważnego wsparcia 1,15 dol. Kurs funta również może rosnąć do europejskiej waluty
  • W zakresie decyzji polskiego banku centralnego ING zakłada, że kurs złotego może w krótkim terminie skorzystać na potencjalnej podwyżce stóp procentowych
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara i podwyższona inflacja w USA

Najważniejszym punktem dzisiejszej sesji będzie oświadczenie FOMC o godzinie 19:00 oraz konferencja prasowa prezesa Powella o godzinie 19:30. W tym miesiącu nie ma nowych projekcji, co oznacza brak nowych Dot Plots, ale oświadczenie powinno potwierdzić, że Fed zacznie spowalniać program skupu obligacji o 15 mld dol. miesięcznie w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy – skutecznie kończąc ostatnią falę QE do czerwca przyszłego roku.W przypadku kursu dolara niedźwiedzie zakładają, że tapering jest powszechnie oczekiwany, a z natury gołębi Fed, obawiając się zdenerwowania rynku obligacji, nie zmieni znacząco swojego oświadczenia. To sprawi, że rynek nadal będzie zgadywał, kiedy Fed rozpocznie cykl zacieśniania. A kurs dolara może ucierpieć, jeśli Powell podkreśli, że tapering nie oznacza zacieśnienia lub że poprzeczka jest znacznie wyższa, aby Fed zdecydował się na zacieśnienie niż na tapering.

Jednak w pewnym momencie Fed będzie musiał przyznać, że podwyższona inflacja nie jest “w dużej mierze odzwierciedleniem czynników przejściowych”.  Wiele gołębich banków centralnych na świecie już to robi, a jeśli Fed zacznie dziś wykazywać większe obawy w tej kwestii, stopy w USA i dolar mogą zyskać na wartości.

– Nadal jesteśmy zdumieni, że krzywa forward USD OIS nadal wycenia krótkoterminowe stopy w USA w okolicach 1,35% za trzy lata, podczas gdy wrześniowe dołki Fed pokazują medianę oczekiwań Fed na stopy na poziomie 1,80%. Można by sądzić, że te punkty zostaną skorygowane wyżej dopiero w grudniu – komentuje Francesco Pesole.

– Dlatego też nie chcemy przegapić rajdu kursu dolara po zmianie tonu przez Fed i wolelibyśmy dziś wspierać dolara – szczególnie w stosunku do nisko rentownych EUR i JPY – dodaje.

Również dzisiaj należy zwrócić uwagę na październikowy odczyt ADP i ISM, oba dają wgląd w piątkowy NFP. Wraz z rozpoczęciem ograniczania wydatków przez Fed, rynki stóp procentowych w USA stają się bardziej wrażliwe na dane z USA. Konsensus wydaje się zakładać wzrost o około 400-450 tys. zarówno w przypadku ADP, jak i piątkowego NFP.

DXY utrzymał w ubiegłym tygodniu wsparcie w okolicach 93,30/50, a dzisiejsze posiedzenie FOMC może być katalizatorem testu dużego oporu na 94,50/70.

Poranny przegląd rynków: oczekiwanie na decyzje RPP oraz Fed

Kurs złotego. Podwyżka stóp o 50 pb zapewni tymczasowe wsparcie

Narodowy Bank Polski (NBP) zbierze się dzisiaj w celu ustalenia stóp procentowych i zespół ING oczekuje ponad konsensusem podwyżki stopy o 50 pb do 1,00%. Motorem takiego poglądu powinna być silna rewizja w górę opublikowanej dzisiaj projekcji CPI, która potencjalnie może wynieść 5,3% w 2022 i około 4% w 2023. Jak zauważa ING, kompozycja polskiego wzrostu, więcej konsumpcji i mniejsza ekspozycja na sektor motoryzacyjny jest inflacyjna.

– Po tym jak NBP postrzegany był jako polityczny leniwiec, rynek wycenia obecnie dość agresywny cykl zacieśniania, z 12 x 15 PLN FRA wyceniając 3m Wibor na 2,90%. Jest to duża zmiana w stosunku do wyceny na poziomie 1,30%, która miała miejsce ledwie ponad miesiąc temu.

Wycena rynkowa prawdopodobnie stawia dość wysoko poprzeczkę dla jastrzębiej niespodzianki ze strony NBP, niemniej agresywna podwyżka stóp o 50 pb mogłaby na krótko sprowadzić EUR/PLN w rejon 4,55/58.

Niemniej, konflikt z Brukselą do końca roku ostrzega przed ponowną słabością PLN i nasz polski zespół preferuje powrót EUR/PLN do przedziału 4,60/65 w nadchodzących tygodniach – prognozuje Pesole.

Kurs euro: ze wsparciem na poziomie 1,1500. Czy zostanie przetestowane?

W ostatnich miesiącach ING staje się coraz bardziej byczo nastawiony do dolara i patrzy na dzisiejsze posiedzenie Fed jako potencjalny katalizator dla EUR/USD do przetestowania ważnego wsparcia na 1,1500. Decyzja jest prawdopodobnie najlepszą szansą EUR/USD na przełamanie poziomu 1,1500 w tym roku, ponieważ grudniowe trendy sezonowe mają tendencję do negatywnego nastawienia do kursu dolara.

– Z perspektywy euro zauważamy, że europejskie rynki akcji radzą sobie dobrze (rotacja na europejskie akcje pomaga euro?), ale bardziej gołębi EBC ma silniejsze argumenty, by odrzucić wycenę podwyżek stóp w tym roku. Zwracamy również uwagę, że dług peryferyjny krajów EMU odwrócił ostatnie straty, co sugeruje, że inwestorzy mniej obawiają się, że EBC będzie zmuszony do wycofania się z programów skupu obligacji – prognozuje Pesole.

Podobnie jak powyżej, ING zakłada, że EUR/USD przetestuje 1,1500 w dniu dzisiejszym. Bardzo niewiele zmian w oświadczeniu Fed mogłoby spowodować wzrost EUR/USD do 1,1625, ale Pesole uważa, że ruch powrotny do 1,1690 lub zamknięcie powyżej 1,1700 są mało prawdopodobne.

Gdzie indziej, EUR/CHF nadal pozostaje w pobliżu najniższych poziomów, gdyż inwestorzy zastanawiają się, czy wielcy interwencjoniści walutowi nie będą musieli ograniczyć swoich własnych wersji QE (choć denominowanych w walutach obcych). Izrael już pozwolił USD/ILS spaść do najniższego poziomu w tym roku. Czy SNB pozwoli, by EUR/CHF również spadł?

– Bylibyśmy zaskoczeni, gdyby SNB zdecydował się na zdecydowany krok wstecz. Nominalny CHF ważony handlem pozostaje blisko rekordów wszechczasów, a SNB nie ma problemu z inflacją. Spodziewamy się, że 1,05 będzie poziomem odniesienia do końca roku – komentuje analityk ING.

Powiązane: Podwyżki stóp Banku Anglii to za mało, by umocnić funta. Obawy o inflację

Kurs funta oraz korekta, która jest już w toku

W prognozach dotyczących BoE analitycy ING zauważają, że EUR/GBP może skorygować się do 0,8500 przy bazowym scenariuszu zakładającym podzielone głosy BoE za podwyżką i pewien pośredni protest w sprawie stóp poprzez prognozę CPI. EUR/GBP jest już notowany na 0,8500, co sugeruje, że nieco wyższe poziomy – np. 0,8540/60 – mogą być widoczne podczas jutrzejszego dnia BoE.

– Biorąc pod uwagę, że jesteśmy byczo nastawieni do kursu dolara, wygląda na to, że Kabel może prawdopodobnie naciskać i potencjalnie przełamać dobre wsparcie przy 1,3570/3600 – podsumowuje ING.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dyskusja na temat kursu btc | wartość dolara | euro cena | giełda mercator | gpw benefit | pzu akcje opinie | pgnig akcje |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here