Kurs euro traci we wtorek, dolar, funt i frank rosną jednak do złotego, 5 maja 2020 r.Polski złoty nie skorzystał ze wzrostu awersji do ryzyka i traci na początku nowego tygodnia oraz miesiąca. We wtorek najsilniej odbijają notowania dolara amerykańskiego oraz funta szterlinga. Układy konsolidacyjne pozostają jednak nienaruszone i od ponad miesiąca sytuacja techniczna głównych par walutowych z polską złotówką nie ulega większej zmianie.

  • Euro kosztuje we wtorek 4,54 zł, dolar amerykański 4,18 zł, frank szwajcarski 4,31 zł, a funt szterling 5,20 zł
  • Polska złotówka do ważonego koszyka walut osuwa się o 0,01%, utrzymując na wielomiesięcznych minimach
  • Najsilniej we wtorek zyskują kurs dolara oraz funta szterlinga, natomiast euro traci w związku z decyzją niemieckiego TK

Kurs euro traci we wtorek do złotego. Ciąży decyzja niemieckiego sądu

Notowania euro są jedynymi, które we wtorek tracą do polskiego złotego, osuwając się o 0,11%. Kurs EUR/PLN traci po tym, jak niemiecki sąd uznał, że program skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie jest w pełni zgodny z lokalnym prawem.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że działania EBC dotyczące skupu aktywów (program PSPP) częściowo naruszają niemieckie prawo. Zaznaczono jednak, że skup obligacji może nadal się odbywać, ale przy zachowaniu zasady proporcjonalności udziałów państw członkowskich w aktywach EBC – nie można faworyzować jednego kraju, lub wybranej grupykomentował Marek Rogalski z DM BOŚ.

Kurs euro osuwa się do złotego drugi dzień z rzędu, notowania jednak cały czas balansują w okolicach 4,55 zł.

Kurs euro do złotego w dół o 0,11% we wtorek. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro do złotego w dół o 0,11% we wtorek. Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara umacnia się 3. dzień z rzędu. USD/PLN testuje 4,20 zł

W trakcie wtorkowej sesji kurs dolara ponownie podchodzi pod poziom 4,20 zł, rosnąć od trzech sesji. W zeszłym tygodniu USD/PLN testował poziomy niższe o niemal siedem groszy, jednak amerykańska waluta powraca ponownie do aprecjacji. Polski złoty traci również do funta oraz franka, które opisano poniżej.

Kurs dolara rośnie we wtorek o 0,4%. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara rośnie we wtorek o 0,4%. Źródło: Tradingview.com

Kurs funta próbuje wybijać poziom 5,22 zł

Od końca marca para walutowa GBP/PLN napiera na poziom 5,22-5,24 zł, nie potrafiąc pokonać strefy wielomiesięcznych maksimów. Kolejne próby podejmowane są ponownie we wtorek, kiedy kurs funta rośnie o 0,4%.

W szerszej perspektywie szterling konsoliduje natomiast w wąskim kanale zmienności i zdaniem analityków na razie niewiele wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zmianie.

Kurs funta ponownie podchodzi pod 5,22 zł. Źródło: Tradingview.com
Kurs funta ponownie podchodzi pod 5,22 zł. Źródło: Tradingview.com

Kurs franka balansuje na granicy zysku i straty

Skromne zyski w stosunku do złotego notuje również kurs franka szwajcarskiego, te zbliżone są jednak do poziomu otwarcia wtorkowych notowań. 5 maja para walutowa CHF/PLN wyceniana jest w okolicach 4,32 zł.

Kurs franka szwajcarskiego zyskuje najskromniej do polskiego złotego we wtorek. Źródło: Tradingview.com
Kurs franka szwajcarskiego zyskuje najskromniej do polskiego złotego we wtorek. Źródło: Tradingview.com

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here