Naga Marketsmario draghi na tle symbolu euroW trakcie ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego zdecydowano, iż podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019 a nie do lata 2019 jak zakładano dotychczas. Tak gołębia zmiana retoryki EBC w połączeniu z ujemną rewizją prognoz gospodarczych i inflacyjnych doprowadziły do znacznej wyprzedaży wspólnej waluty.


Chcąc zrekompensować bankom skutki ultralekkiej polityki monetarnej, Europejski Bank Centralny analizuje możliwości obniżenia opłat, jakie banki płacą za część nadwyżek gotówki. Mimo, że nie przedstawiono jeszcze żadnej propozycji polityki w tym zakresie, nieoficjalnie mówi się, że celem tego posunięcia byłoby zwrócenie ponad 7 mld euro (7,90 mld dolarów) rocznie, które EBC pobiera od banków z tytułu odsetek.

Problem z wielopoziomową stopą procentową polega na tym, że sygnalizowałaby ona, iż stopy będą się utrzymywać na niskim poziomie przez bardzo długi czas, co naturalnie stoi w opozycji do obecnych prognoz EBC. Bank przewiduje bowiem, że stopy procentowe będą rekordowo niskie tylko do przyszłego roku.

Nadmiar gotówki w strefie euro jest wynikiem programu skupu obligacji EBC o wartości 2,6 bln euro (2,93 bln USD). W Japonii, Danii, Szwecji i Szwajcarii wprowadzono różne formy wielopoziomowych stóp procentowych, a źródła podają, że pracownicy EBC od lat pracowali nad szeregiem opcji.

W niedawny przemówieniu Mario Draghi powiedział, że EBC powinien w razie potrzeby “zastanowić się nad możliwymi środkami, które mogą zachować korzystne dla gospodarki skutki ujemnych stóp procentowych, przy jednoczesnym złagodzeniu ewentualnych skutków ubocznych (…) niska rentowność banku nie jest nieuniknioną konsekwencją ujemnych stóp procentowych.”

Kurs euro traci w wyniku plotek

Spoglądając na notowania pary walutowej euro do dolara amerykańskiego zauważymy, że kurs od dłuższego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym. Ostatnie dni przyniosły jednak ze sobą znaczną deprecjację kursu euro i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, juz wkrótce spodziewać moglibyśmy się nawet testu okolic poziomu 1.1130.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej EURUSD Daily
Kurs pary walutowej EURUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara (USD) traci w wyniku rozczarowujących danych retail sales
Następny artykułFundusze lewarowane kontynuują zakup dolara, EUR/USD blisko minimów – komentują duże banki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here