Naga MarketsKurs euro traci. Produkcja przemysłowa w strefie euro najgorzej od blisko 4 latDane opublikowane przez Urząd Statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat) ukazują bardzo słabe wyniki produkcji przemysłowej w grudniu 2019 roku. Załamanie widoczne jest zarówno w ujęciu miesięczny jak i rocznym. Kurs euro traci po tej publikacji.


Ponad 2% spadek produkcji przemysłowej

Według szacunków Eurostatu w grudniu 2019 r.  w porównaniu z listopadem, produkcja przemysłowa skorygowana sezonowo spadła o 2,1% w strefie euro (EA19) i o 2,0% we wszystkich krajach członkowskich (EU27). Dane w ujęciu rocznym ukazują spadek produkcji przemysłowej o 4,1% w strefie euro i o 3,9% w EU27.

Epidemia koronawirusa rysuje czarne perspektywy

Rezultaty produkcji przemysłowej za grudzień 2019 roku nie obejmowały jeszcze wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach, której wpływ na światową gospodarkę może być znaczący. Firmy zamknęły fabryki i ostrzegły przed zakłóceniami w łańcuchach dostaw, a także potencjalnym spadkiem zysków. Mając to na uwadze, raczej trudno o pozytywne perspektywy w kolejnych miesiącach i odbicie po bardzo słabym grudniu ubiegłego roku.

Europejski Bank Centralny (EBC) pozostaje w stanie wysokiej gotowości. Główny ekonomista Philip Lane powiedział w środę, że gospodarka może doświadczyć „dość poważnego krótkoterminowego uderzenia”, a szefowa EBC Christine Lagarde powiedziała, że ​​decydenci polityczni uważnie obserwują wszelkie szersze oddziaływania.

Grudniowe załamanie produkcji przemysłowej w strefie euro może być spowodowane czynnikami przejściowymi. W tamtych miesiącach we Francji miały miejsce strajki i protesty, podczas gdy Niemcy pogrążyły się częściowo we wpływie przerwy świątecznej w budownictwie.

Kurs euro słabnie, nie tylko do dolara nowozelandzkiego

Kurs euro traci dziś najmocniej do dolara nowozelandzkiego, co doprowadziło do zmiany krótkoterminowego trendu na wykresie 4-godzinny EURNZD. Tutaj jednak za siłę spadków w dużej mierze odpowiada decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii odnośnie stóp procentowych i polityki monetarnej, która wpłynęła na znaczne umocnienie lokalnej waluty. Notowania EURNZD znajdują się obecnie w okolicach wsparcia przy 1,6300, a po jego pokonaniu cena może się kierować do poziom 1,6660.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych >>

wykres 4-godzinny pary walutowej EURNZD - 12 lutego 2020 r.
wykres 4-godzinny pary walutowej EURNZD – 12 lutego 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here