Naga MarketsKurs euro straci przez EBC? Bank chce walczyć z deflacjąSystem finansowy bez wątpienia znajduje się w nadzwyczajnej sytuacji. Niepewność na rynku może wzmagać fakt, że w ostatnich tygodniach Europejski Bank Centralny wysyła niejasne znaki co do swoich zamiarów. Wszystko to może wpłynąć negatywnie na umacniający się kurs euro.

  • Część z ekonomistów EBC sprzeciwia się dalszemu luzowaniu polityki pieniężnej.
  • Bank chce użyć QE w celu osłabienia euro.
  • EBC może ogłosić wsparcie dla inicjatyw ekologicznych.

Nadchodzą większe zakupy

Wśród decydentów EBC na nowo odżył spór o sposób reakcji na spadającą inflację. Zdaniem analityków ING „gołębi” ekonomiści banku dalej będą starali się forsować silniejszą odpowiedź na pogłębiającą się deflację. Ich głównym narzędziem miałby pozostać Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych, który zostałby powiększony o kolejne 200 miliardów euro (obecnie jest to 750 miliardów). Z drugiej strony stoją przeciwnicy dalszego luzowania polityki monetarnej, którzy twierdzą, że presja deflacyjna wynika z czynników, które znikną w 2021 roku.

Zobacz również: FTSE 100 najniżej od 5 miesięcy! Rząd rozszerza wsparcie

Pomimo sporów EBC musi działać szybko, aby stworzyć plan pomocy europejskiej gospodarce. Kolejne państwa strefy euro wprowadzają rygorystyczne obostrzenia, które powoli zaczynają przypominać te z wiosny.

Kurs euro wspiera deflację

Zagrożenie deflacyjne jest większe niż jedynie niższe ceny energii i niemiecka obniżka podatku VAT. I silniejsze euro też w tym nie pomaga. W związku z tym EBC opublikował interesujący projekt roboczy, który sugeruje, że QE mogłoby być pierwszą linią obrony, gdyby EBC miał zająć się silnym euro. – piszą eksperci ING.

Eksperci oceniają, że na spotkaniu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu EBC może zdecydować o wsparciu walki z kryzysem klimatycznym i rozwoju technologii rozwijanych w Unii Europejskiej.

Nie oczekujemy, że na spotkaniu w przyszłym tygodniu EBC wyłoży swoje karty. Kontrowersje w Radzie Prezesów dotyczące tego, co robić dalej, są nadal dość silne. Ostatnie wydarzenia gospodarcze wyraźnie wzmocniły jednak argumenty na rzecz gołębi. – twierdzą.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu ostatniego miesięca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here