Naga MarketsKurs euro stabilny. Rynek oczekuje wsparcia od EBCInwestorzy ponownie mają powody do niepokoju o europejską gospodarkę. Jest coraz bardziej jasne, że rządy będą zmuszone do wprowadzenia nowego lockdownu, co ostatecznie wstrzyma ożywienie. Rynek oczekuje, że na najbliższym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego decydenci jasno opowiedzą się za zwiększeniem programów pomocowych.

  • Eksperci prognozują, że EBC nie zmieni swojej strategii po czwartkowym spotkaniu.
  • Według Danske Banku, europejski bank musi wspierać powstawanie pakietów fiskalnych.
  • Dodatkowe wsparcie gospodarki może doprowadzić do deprecjacji euro.

Europejska gospodarka w tarapatach

Już w lecie mówiło się o planach EBC dotyczących zwiększenia swojego programu zakupów o 500 miliardów euro. Zostaną one prawdopodobnie zrealizowane dopiero w grudniu, jednak inwestorzy już teraz chcą usłyszeć deklarację ze strony europejskiego banku.

Rynek będzie prawdopodobnie rozczarowany, jeśli nie dostanie wyraźnej wskazówki co do dalszych działań w grudniu. Działając teraz, EBC wykazałby się determinacją, ale mamy pewne poważne podstawy do niepewności. – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Gilles Moec, główny ekonomista AXA.

Zobacz również: Niezależnie od wyników wyborów S&P 500 ma wzrosnąć o 10%, twierdzi Goldman Sachs

Unia Europejska znalazła się w trudnej sytuacji, ponieważ okazało się, że państwa członkowskie nie były wystarczająco gotowe na nadejście drugiej fali pandemii. Szybki wzrost liczby zachorowań na COVID-19 prawdopodobnie doprowadzi do dalszego spadku inflacji w strefie euro, co już wcześniej niepokoiło EBC. Wśród narzędzi, które zostaną użyte do walki z ekonomicznymi skutkami pandemii wymienia się dalsze luzowanie ilościowe i kontynuację ekspansywnej polityki monetarnej.

Kurs euro czeka na ruch EBC

– Dalsze zakupy obligacji nie rozwiążą kwestii słabych perspektyw na inflację i szeroko pojętą gospodarkę. Najważniejszym zadaniem EBC jest zabezpieczenie i wsparcie fiskalnych pakietów stymulacyjnych poprzez rozwiązanie problemu potencjalnego rozdrobnienia rynku. – powiedział Piet Christiansen, główny strateg w Danske Bank.

Zapowiedzi rozszerzenia stymulacji rynku mogą uderzyć w wartość euro, co także jest celem EBC. Ekonomiści banku obawiają się, że zbyt silna waluta będzie wciąż napędzać deflacje. We wtorek euro pozostaje stabilne, a kurs EUR/USD utrzymuje się w okolicach 1,1801.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu ostatnich 4 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here