Naga MarketsMoneta euro na tle jednego dolaraZa nami nie tylko kolejny tydzień, ale również miesiąc. O ile w skali ostatnich kilku dni euro i dolar amerykański były najsilniejszymi spośród walut grupy G8, o tyle w skali całego miesiąca bezkonkurencyjny pozostaje funt, który tylko w lutym zyskał w relacji do USD 1,83 proc. a od początku roku aż 2,07 proc. Ekonomiści ING wskazują, iż kluczowymi wydarzeniami najbliższego tygodnia będą wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy zapewne w jakikolwiek sposób odniosą się do obserwowanego w ostatnich dniach wzrostu rentowności obligacji skarbowych.

  • Ekonomiści ING prognozują dalsze spadki notowań dolara amerykańskiego w marcu
  • Uważają oni jednak, że na przestrzeni najbliższego tygodnia euro może osłabić się wobec USD

Indeks dolara spadnie w marcu br. do 90.00

Eksperci ING wskazują, iż “uporządkowana wyprzedaż” amerykańskich papierów skarbowych zmieniła się ostatnio w “chaotyczne” spadki, co rodzi pytanie o to, czy Fed się tym przejmie?

Te artykuły również Cię zainteresują
– W tym tygodniu odbędzie się wiele wystąpień przedstawicieli Fed, w tym w czwartek prezesa Fed Powella, co da Fed’owi okazję do spowolnienia spadków obligacji skarbowych poprzez przynajmniej rozpoczęcie wyrażania zaniepokojenia, którego do tej pory wyraźnie brakowało – wskazali ekonomiści ING dodając, że oliwy do ognia dolewać będą dane ISM za luty oraz raport o zatrudnieniu, w przypadku którego ryzykowne wydaje się przekroczenie konsensusu wzrostu o 200 tys.

Niekontrolowana wyprzedaż papierów skarbowych zaczęła rozprzestrzeniać się na inne klasy aktywów, uderzając między innymi w rynek akcji.

– Dopóki Fed nie zdecyduje się na werbalną interwencję na rynku obligacji, uważamy, że aktywa ryzykowne pozostaną wrażliwe w nadchodzącym tygodniu, a dolar może cieszyć się krótkim korekcyjnym rajdem wzrostowym – podkreślili.

W ich ocenie, indeks DXY mierzący średnią wartości dolara amerykańskiego ważoną wymianą handlową w relacji do walut światowych powinien utrzymać się na przestrzeni najbliższego tygodnia w przedziale między 90,10 – 91,80. W skali całego miesiąca spodziewają się oni natomiast jego spadku do 90,00 z 91,00 obecnie.

W przeciwieństwie do Fed, EBC formalnie wzmocnił swoją interwencję słowną, aby przeciwstawić się wyprzedaży obligacji i mocno zasugerował, że wykorzysta elastyczność swojego skupu obligacji (Pandemic Emergency Purchase Programme; PEPP), aby przeciwstawić się temu ruchowi.

Ekonomiści ING wskazują, że istotny będzie tu dzisiejszy komunikat o wielkości PEPP. W ostatnich tygodniach EBC zwiększył bowiem skalę skupu obligacji do 17 mld EUR tygodniowo i przynajmniej taka kwota musi pojawić się w komunikacie, by uniknąć dalszej wyprzedaży na europejskich rynkach obligacji.

W ich ocenie, podobnie jak w przypadku dolara, rozprzestrzeniająca się korekta aktywów ryzykownych może doprowadzić do spadku notowań pary EUR/USD “znacznie poniżej” 1,20 USD.

Weź udział w webinarze: Wprowadzenie do inwestowania i poznaj podstawowe pojęcia i szczegóły dotyczące mechaniki rynku

EURUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRynek ropy czeka na najważniejszą konferencję energetyczną na świecie
Następny artykułBitcoin nie zostanie główną walutą, nie pozwola na to banki centralne. Uważa harvardzki profesor K. Rogoff
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here