Naga MarketsKurs euro spadnie w rok o 18 groszy. EUR/PLN nie pokona 4,20 zł, uważa SEBZdaniem analityków Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) kurs euro ma zakończyć bieżący rok w stosunku do złotego na poziomie 4,43 zł, czyli delikatnie niżej od obecnych wycen. Na przestrzeni 2021 para walutowa EUR/PLN ma się natomiast stopniowo osłabiać, dochodząc ostatecznie do poziomu 4,25 zł. Oznacza to, że w ujęciu średnioterminowym szwedzki bank zakłada deprecjację eurozłotego o 18 groszy (ponad 5 procent).

  • SEB zaktualizował swoje prognozy dla głównych par walutowych oraz par egzotycznych (w tym z polskim złotym) 7 grudnia 2020 roku
  • Osłabienie euro względem złotego ma być realizowane pomimo prognozowanych wzrostów głównej pary walutowej EUR/USD (ta ma zakończyć rok przy 1,23 USD i rosnąć do 1,26 USD w 2021)
  • Projekcja SEB jest jedną z najbardziej byczych dla polskiej złotówki. W grudniu swoją prognozą dzielił się również Barclays podając, że pod koniec 2021 r. EUR/PLN będzie kosztować 4,45 zł. Natomiast zdaniem Commerzbanku wycena może sięgnąć nawet 4,60 zł

Euro straci w stosunku do złotego. SEB osamotniony na ringu byczych projekcji dla PLN

Chociaż analitycy SEB podwyższyli swoje prognozy dla kursu EUR/PLN w tym oraz kolejnych kwartałach, co cały czas są one o wiele korzystniejsze dla złotego niż projekcje konkurencji. Szwedzki bank jest zdania, że notowania euro przed końcem roku osuną się nieznacznie do 4,43 zł, tracąc wyraźnej w kolejnych kwartałach 2021 roku, który ostatecznie ma być zakończony na poziomie 4,25 zł, czyli najniższym od lutego b.r.

Te artykuły również Cię zainteresują
– PLN będzie stopniowo umacniał się w miarę odbudowy gospodarki i wzrostu stóp procentowych po opanowaniu pandemii COVID-19. Widzimy, że EUR/PLN kończy 2020 rok na poziomie 4,43, co jest częściowo spowodowane sezonowym wzmocnieniem w grudniu i stopniowo obniża się do 4,35 na koniec 2 kw. 2021. Nadal postrzegamy PLN jako niedowartościowany, ale nie spodziewamy się, aby w najbliższym czasie EUR/PLN spadło poniżej naszego szacunku wartości godziwej na poziomie 4,20 – wyjaśniali analitycy SEB.

Zdecydowanie odmienne prognozy w ostatnich tygodniach prezentował Barclays oraz Commerzbank. O ile projekcje dla końca bieżącego roku są podobne, to mocno różnią się dla czwartego kwartału 2021. Barclays jest zdania, że za EUR/PLN będziemy wtedy płacić 4,45 zł, natomiast Commerzbank spodziewa się dynamicznego odbicia w ujęciu 12 miesięcy do poziomu 4,60 zł, gdzie przebiega obecna „granica bólu”.

Historyczne prognozy dla EUR/PLN autorstwa SEB. Źródło: bank

PLN umocni się, kończąc rok 2020 na poziomie 4,43 wobec EUR i II kw. 2021 na poziomie 4,35. Złoty jest niedowartościowany, ale niskie stopy procentowe i luźny pieniądz spowolnią umocnienie w 2021 roku. Kluczowym ryzykiem w naszym scenariuszu jest stanowisko UE wobec propozycji wiązania płatności w ramach wsparcia strukturalnego z przestrzeganiem unijnych zasad państwa prawa – komentował zespół SEB w grudniowym raporcie.

Kurs złotego będzie rósł, jednak 4,20 zł nie do pokonania

Zagrożenia dla złotego wynikające z finansów publicznych są niskie. Podczas gdy deficyt budżetowy sektora instytucji rządowych i samorządowych prawdopodobnie zwiększy się do około 9% PKB w 2020 r., rząd dysponuje znaczną rezerwą gotówkową, a dług pozostanie poniżej 60% PKB. We wrześniu 2019 r. rachunek obrotów bieżących zaczął wykazywać nadwyżkę. Pomimo jej pogłębienia, nie wystarczyło to do umocnienia złotego, co wynikało z odpływu netto inwestycji portfelowych. Wraz ze spadkiem stóp kapitalizacji, inwestorzy nierezydenci sprzedali polskie aktywa. Gdy stopy zwrotu i stopy procentowe ponownie wykazują oznaki wzrostu, potencjał umocnienia złotego jest duży, wynika z analizy SEB.

Oprócz utrzymujących się niskich stóp procentowych, jednym z potencjalnych zagrożeń dla złotego jest polityka. Polska i Węgry zagroziły zawetowaniem budżetu UE w związku z propozycją uzależnienia wypłat od przestrzegania zasad państwa prawa i demokracji. Jeśli pozostałe 25 państw członkowskich przystąpi do wdrażania funduszy bez funduszy strukturalnych i zdecyduje o ich warunkowości, Polska straci wsparcie w wysokości do 11% PKB.

Prognozy SEB, Barclays i Commerzbank dla EUR/PLN w IV kw. 2020 r.

– Dodatkowym obciążeniem dla złotego może być koszt dla systemu bankowego w związku z kredytami hipotecznymi w CHF. Straty banków będą zależeć od tego, jak będą wyglądały wyroki sądowe w najbliższych miesiącach. Spodziewamy się, że koszty te będą możliwe do opanowania, ale mamy do czynienia z wiatrem w stronę złotego, który nie pozwoli mu umocnić się poniżej 4,25 vs. EUR – podsumował SEB.

Autorpoleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here