Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), w trakcie którego Rada Prezesów ma dokonać ponownej kalibracji swoich instrumentów polityki pieniężnej. Ostatnie komentarze wskazują, że instytucja może poszerzyć programy PEPP i TLTRO. Ekonomiści Danske Bank szacują jednak, że EBC nie zmieni przy tym poziomu swoich stóp procentowych, lecz po raz kolejny zasygnalizuje, że jet gotów podjąć takie działania, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

  • Już w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie EBC
  • Rada Prezesów EBC raczej nie zmieni poziomu stóp proc.
  • Kurs euro najwyżej od kwietnia 2018 r.

Posiedzenie EBC bez wpływu na kurs euro

Ekonomiści Danske Bank wskazali w nocie do inwestorów, iż nie spodziewają się istotnych zmian w ogólnym podejściu do polityki pieniężnej EBC. Ich zdaniem istnieje zaledwie 5-10 proc. szans, że instytucja rzeczywiście obniży w przyszłym tygodniu stopy procentowe. Efekt takiego działania byłoby bowiem niewielki i jedynie przejściowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas październikowego posiedzenia EBC, prezes tej instytucji Christine Lagarde podkreślała, że wzrost gospodarczy strefy euro traci na dynamice szybciej niż oczekiwano oraz, że twarde dane i wyniki badań wskazują na spadek aktywności gospodarczej w IV kw. 2020 r.

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu EBC zakładał, że w IV kw. br. gospodarka strefy euro wzrośnie o 3,1 proc. Ekonomiści Danske Bank zwracają jednak uwagę, że w związku z kolejnymi obostrzeniami wprowadzonymi w wyniku wystąpienia drugiej fali pandemii, szacunki te wydają się obecnie zbyt optymistyczne. Ich zdaniem gospodarka strefy euro nie tylko nie wzrośnie w ostatnim kwartale roku o 3,1 proc., ale nawet skurczy się i to aż o 1,4 proc.

Fakt ten sprawia, że EBC najprawdopodobniej zmuszony zostanie do zrewidowania swoich prognoz gospodarczych na 2020 i 2021 roku. Ekonomiści sugerują, że prognozy wzrostu PKB zostaną obniżone o 0,8 punktu procentowego w 2021 r. oraz 0,2 pp w 2022 roku.

Równocześnie wskazali oni jednak, iż grudniowe posiedzenie EBC nie powinno mieć zbyt dużego wpływu na kurs euro. Ich zdaniem wspólna waluta powinna w dalszym ciagu umacniać się w relacji do dolara amerykańskiego, który z kolei może osłabiać się w reakcji na pozytywne informacje dot. szczepionek przeciw koronawirusowi.

Kurs euro najwyżej od kwietnia 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że wskutek trwających od kilku dni wzrostów, kurs euro wybił powyżej 1,21 USD i znalazł się na najwyższym poziomie od kwietnia 2018 roku.

Zapraszamy na bezpłatny webinar: 7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną 

Mimo, że ekonomiści Danske Bank nie spodziewają się, że obecny optymizm na notowaniach euro zostanie zahamowany przed pierwszym kwartałem przyszłego roku, to jednak szacują oni, iż w perspektywie 12 miesięcy, kurs euro osunie się do 1,16 USD.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara spadł o ponad 30 gr., Funt o 22 gr. a euro o 20 gr. Ile kosztuje frank?
Następny artykułKurs euro w listopadzie opadł najsilniej od ponad 8 lat
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here