Naga MarketsKurs euro wzrósł od czwartku o ponad 8 groszy, negując tym samym niemal całą środowa wyprzedaż spowodowaną umocnieniem polskiego złotego, do czego przyczyniła się decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych. Mimo, że obecnie za jedno euro zapłącić trzeba przeszło 4,62 zł, co ekonomiści TD Securities prognozują spadek notowań wspólnej waluty do poziomów sprzed pandemii, tj. do 4,30 zł.

  • RPP niespodziewanie podniosła stopy procentowe 
  • To pierwsza podwyżka od maja 2012 roku 
  • Ekonomiści prognozują spadek kursu euro do 4,30 zł
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

RPP wspiera wzrost polskiego złotego 

W minioną środę polski bank centralny zaskoczył rynki. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) niespodziewanie zdecydowała bowiem o podwyższeniu stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej o 40 punktów bazowych do 0,5 proc. z 0,1 proc. Było to o tyle zaskakujące, iż jeszcze chwilę wcześniej przedstawiciele RPP komunikowali, iż z jakimikolwiek zmianami polityki pieniężnej należy wstrzymać się do czasu publikacji listopadowej projekcji inflacji.Przez wzgląd, że zarówno analitycy i ekonomiści, jak również inwestorzy nie spodziewali się, iż Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się w październiku 2021 r. na jakąkolwiek zmianę poziomu stóp procentowych, środowa decyzja przyczyniła się do zauważalnej aprecjacji polskiego złotego. W reakcji na to wydarzenie, kurs euro spadł bowiem dynamicznie o ponad 9 groszy.

Mimo trwającej od dwóch dni deprecjacji polskiego złotego, ekonomiści TD Securities spodziewają się, że będziemy świadkami jeszcze większego umocnienia PLN.

– NBP zaskoczył nas i rynki, dostarczając dużej i bardzo nieoczekiwanej podwyżki stóp o 40 pb. – wskazali ekonomiści dodając, iż NBP nadal twierdził, że inflacja w dużej mierze wynika 'z czynników pozostających poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej’. Mimo to zdecydował się na ograniczenie ryzyka inflacyjnego w średnim okresie poprzez natychmiastową podwyżkę stopy bazowej.

W ocenie ekspertów, na froncie inflacyjnym coraz bardziej prawdopodobne staje się, że październikowy wskaźnik CPI ukształtuje się w okolicach 6,0% r/r, a następnie w I kw. 2022 r. zbliży się do 7,0% r/r w wyniku trwającego szoku cen energii.

– Dodatkowo, NBP oczyścił oświadczenie prasowe z jakichkolwiek odniesień do QE, co jest kolejnym jastrzębim sygnałem – uważają ekonomiści.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

invest

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Kurs euro spadnie do 4,30 zł

Fakt ten sprawia, iż ich długoterminowa prognoza dla złotego zakłada powrót notowań pary walutowej EUR/PLN do przed-pandemicznego poziomu 4,30.

Zdaniem ekspertów, zmiana polityki monetarnej NBP stanowi dodatkowe krótkoterminowe wsparcie dla złotego i ułatwi szybsze zbliżenie się kursu euro do 4,30 zł w 2022 r. Uważają oni jednak, iż na najbliższych posiedzeniach RPP zdecyduje się na ruchy stóp w „bardziej ortodoksyjnych krokach” po 25 pb.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: oncoarendi giełda | kurs euro wykres | rubel kurs | kurs zlotowki | pge kurs | analiza bitcoin| kurs rubla sprzedaż | giełda 11 bit studios |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułInwestorzy z rynku akcji i obligacji nadal ostrożni wobec „kryptowalutowego szału”
Następny artykułCredit Suisse o perspektywach dla funta. Para EUR/GBP raczej nie spadnie do 0,83
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

5 KOMENTARZE

  1. EURO nie spadnie już nigdy do tego poziomu,Ci którzy tak twierdzą są w błędzie ,w Polsce jest drogo i będzie drożej a ceny nawet jak wyhamują za pół roku to nic nie zmieni.

  2. kurs euro juz nie spadnie ponizej 4,50 a co dopiero 4,30. Chyba analityk zapomnial sie w swoich wywodach widzac co sie dzieje na rynku energetycznym. Dodatkowo inflacja nie zostanie tak latwo stlumiona a czynniki polityczne moga, i tu moja uwaga, doprowadzic do 4,70 za euro. dodam ze nie mam takiego wspanialego wyksztalcenia jakie posiada analityk i z checia sprawdze sie w tym temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here