Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoKurs euro wzrósł w minionym roku o niemal 31 gr., a kurs dolara spadł o nieco ponad 6 groszy. Stratedzy walutowi MUFG prognozują, że w 2021 roku polski złoty zauważalnie umocni się w stosunku do euro i dolara. W ich ocenie notowania wspólnej waluty miałyby osunąć się do 4,43 zł z 4,56 zł raportowanego pod koniec grudnia minionego roku, a dolara do 3,46 zł z 3,73 zł na koniec minionego roku.

  • Kursy EUR i USD spadły od początku roku o ponad 4 grosze
  • Stratedzy walutowi MUFG spodziewają się dalszej deprecjacji euro i dolara amerykańskiego 

Ożywienie gospodarcze tworzy potencjał do aprecjacji PLN

Spoglądając na notowania par walutowych EUR/PLN i USD/PLN zauważymy, że tylko od początku stycznia br. kursy euro i dolara spadły w relacji do polskiego złotego o ponad 4 grosze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Eksperci z Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie spodziewają się dalszego odbicia polskiego złotego w tym roku. W ich ocenie stopniowe wygasanie pandemii oraz ożywienie gospodarcze może przyczynić się do wzrostu kursu złotego. Zaznaczają przy tym jednak, że aprecjacja PLN będzie prawdopodobnie tłumiona przez interwencje Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w grudniu 2020 roku NBP zainterweniował w celu osłabienia PLN. Była to pierwsza tego typu interwencja NBP na rynku walutowym od 10 lat. Ponadto, ostatnie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugerowały, że  kurs euro poniżej 4,50 zł jest uznawany za niekorzystny dla polskiej gospodarki.

Eksperci MUFG szacują, że w 2020 r. polska gospodarka skurczyła się o około -3,5 proc. Oczekują oni jednak, że w 2021 r. wzrost gospodarzy uplasuje się na poziomie 4 proc., do czego przysłużyć ma się m.in. niedawna rezygnacja polskiego rządu z weta wobec
budżet UE i fundusz na rzecz naprawy gospodarczej. Spodziewają się oni również, że w 2021 r. NBP nie zmieni swojej polityki pieniężnej.

W kontekście potencjalnej zmienności na notowaniach EUR/PLN i USD/PLN prognozują oni, że kurs euro wzrośnie w pierwszym kwartale do 4,51 zł. Na koniec drugiego kwartału spodziewają się, że za jedno euro zapłącić trzeba będzie 4,48 zł, w trzecim kwartale 4,46 zł a pod koniec roku już tylko 4,43 zł.

Kurs dolara miałby natomiast spaść w pierwszym kwartale 2021 r. do 3,6670 zł, w drugim kwartale do 3,6130 zł, w trzecim kwartale do 3,54 zł, a na koniec roku aż do 3,4610 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOd Jeleniej Góry do Abudży, czyli jak polska firma podbiła rynek gamblingowy w Afryce
Następny artykułRok 2021 to czas polskich eksporterów, twierdzi dyrektor Ebury
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here