Naga MarketsKurs euro spadnie do PLN, jednak to korona czeska będzie gwiazdą 2021, twierdzi raport
Źródło: Fotolia.com

Według najnowszych prognoz analityków ING dla rynku walutowego na 2021 rok, kurs euro spadnie do poziomu 4,41 zł, jednak najmocniejszą w gronie walut Europy Środkowo-Wschodniej będzie korona czeska (CZK). Jej wartość na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy ma dynamiczniej umacniać się do euro i powrócić w okolice poziomów z marca. Ogólnie, wszystkie waluty tej części Starego Kontynentu umocnią się w związku z kontynuacją deprecjacji dolara amerykańskiego na rynkach międzynarodowych.

  • Kurs dolara będzie spadał, co wpłynie na umocnienie EUR/USD, a tym samym na wzrost walut w Europie Środkowo-Wschodniej
  • Polski złoty powinien liczyć na wsparcie euro, najwięcej zyska na nim jednak czeska korona
  • Najgorzej na tle konkurentów wypaść ma natomiast forint węgierski oraz rumuński lej

Kurs złotego zyska dzięki umacniającemu się euro i słabnącemu dolarowi

Podczas gdy przed nami ciężka zima i lokalne gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW) będą walczyć w tym i następnym kwartale, teraz jest to w dużej mierze w cenach głównych aktywów.  Przyjazne rynkowi wyniki wyborów prezydenckich w USA, wzrost perspektyw gospodarczych w EŚ i na świecie w 2021 r. dzięki wiadomość o szczepionkach, a także łagodna dynamika kursu dolara (prowadząca do stopniowego wzrostu EUR/USD, według prognozy Citi na koniec 2021 r. wynoszącej 1,25 EUR/USD) sugerują, że najgorsze dla walut EŚW jest już w tyle, a lokalne waluty powinny odnotowywać dalszy wzrost w stosunku do USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczególnie dla kursu złotego i forinta, wzrost w stosunku do dolara powinien być w dużej mierze napędzany przez wyższy kurs EUR/USD, ponieważ lokalne banki centralne prawdopodobnie będą się opierać o siłę swoich walut w stosunku do EUR. Dlatego też zdecydowanie faworyzujemy CZK w stosunku do PLN i HUF, gdyż Narodowy Bank Czech powinien być bardziej tolerancyjny na siłę walut w dążeniu do zaostrzenia warunków monetarnych. Biorąc pod uwagę, że po wyborach w USA nastąpiła już korekta, a niektóre ze skrajnych i nadmiernych krótkoterminowych błędnych wycen walutowych w Europie Środkowej i Wschodniej zostały zamknięte (przede wszystkim dla CZK i PLN), tempo wzrostu powinno być bardziej stopniowe od tego momentu, w porównaniu z akcją cenową obserwowaną w pierwszych dwóch tygodniach listopada – informował Petr Krpata w raporcie poświęconym rynkowi Forex w 2021 roku przygotowanym przez ING.

Kursy walut CEE w krótkim terminie rozminęły się ze swoimi wycenami (wykres z lewej). Polska posiada najniższe realne stopy procentowe w regionie (wykres z prawej). Źródło: Raport ING.

Pomimo obecnego sporu o budżet UE i fundusz naprawczy, ING jest skłonne sądzić, że porozumienie między UE a Polską i Węgrami zostanie ostatecznie osiągnięte, być może przed końcem niemieckiej prezydencji w UE w tym roku. Jeżeli bank miałby dokonać rozróżnienia, bardziej prawdopodobne jest porozumienie z Polską niż z Węgrami, ale podstawowym argumentem jest to, że ostatecznie nikt nie zawetuje budżetu.

Choć powinno się to przełożyć na większe jednorazowe ożywienie w PLN i HUF w stosunku do CZK (ponieważ w ostatnich dniach wyceniono większą premię za ryzyko w obu walutach), to bank jednak nadal oczekuje, że w 2021 roku CZK osiągnie lepsze wyniki niż rówieśnicy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zobacz także: Kurs dolara nadal w dół na początku 2021 r. Zyska funt i euro? Prognozy ING

NBP opiera się na sile waluty, ale nie zapobiega jej

Tolerancja NBP na słabość waluty i niepokój o siłę złotego jest dobrze znana, ale pytanie brzmi, jak walczyć z mieszaniną: konstruktywnego środowiska ryzyka dla aktywów EM; oraz wciąż solidnej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących (choć oczekuje się, że nadwyżka ta zmniejszy się w tym roku o 3 proc. do 1,5-2 proc. w przyszłym roku, to jednak według polskich i środkowoeuropejskich standardów pozostanie ona nadal stosunkowo wysoka.

– Bank centralny ogłosił już zamiar kontynuowania zakupów aktywów i nie wykluczamy obniżenia stopy referencyjnej do zera, ale jeśli nie przeniesiemy stopy depo na obszar ujemny, będzie to miało ograniczony wpływ na walutę. Ogólnie rzecz biorąc, trudno będzie opierać się o siłę waluty, a jeśli kurs EUR/PLN spadnie poniżej 4,40, możemy spodziewać się pewnej interwencji słownej. Uważamy jednak, że tendencja obecnie sugeruje spadek kursu euro – komentują analitycy ING.

Jednym z czynników, który mógłby zablokować wzrost złotego jest realna stopa procentowa, która będzie najprawdopodobniej najniższą w regionie ze względu na połączenie niskiego kursu nominalnego (który może nawet nieznacznie spaść, jeśli NBP zdecyduje się na cięcia) i wciąż stosunkowo wysokiego CPI (choć w granicach tolerancji).

Wykres po lewej: 90-dniowa korelacja par krzyżowych FX z indeksem MSCI World. Wykres po prawej: rachunki obrotów bieżących jako prognoza PKB. Źródło: ING

Z prognoz dotyczących inflacji oraz PKB w 2021 roku wynika jednak, że Polska zostanie w tyle za Czechami osiągając dynamikę gospodarczą rzędu +4,6%, wobec +5,1% prognozowanych dla Czech. W przypadku Węgier projekcja ING mówi o dynamice wzrostowej na poziomie +3,9%.

Kurs euro będzie spadał do 4,41 zł

Zgodnie z najnowszymi prognozami ING dotyczącymi notowań euro w stosunku do walut EŚW, w tym polskiego złotego, para walutowa EUR/PLN powinna zakończyć rok w okolicach poziomu 4,50 zł, a następnie stopniowo osuwać się w kolejnych kwartałach 2021, dochodząc do poziomu 4,41 zł w przedziale kolejnych 12 miesięcy.

Prognozy walutowe autorstwa ING. Źródło: ING

– Naszym zdaniem CZK jest walutą o największym potencjale wzrostu w regionie EŚW. W przeciwieństwie do NBP i NBH, Narodowy Bank Czech jest tolerancyjny na siłę walutową, z jego najnowszą prognozą, która przewiduje zaostrzenie warunków monetarnych w 2021 r. poprzez kanały walutowe oraz stóp procentowych. O ile większość zacieśniania ma mieć miejsce poprzez stopy, myślimy odwrotnie i uważamy, że bank będzie chciał utrzymać silną koronę – dodawali analitycy ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here