Naga MarketsMoneta euro na tle jednego dolaraKurs euro osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od początku tygodnia. W tym czasie osunął się on o ponad 1 cent, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 6 stycznia br. deprecjacji do niemal 3,5 centa. Mimo, że jeszcze do niedawna większość strategów walutowych uważała, że to tylko korekta w trwającym od marca 2020 r. trendzie wzrostowym, to obecnie część z nich zaczyna wycofywać się z tych byczych projekcji.

  • Kurs euro wzrósł od marca 2020 r. do początku stycznia 2021 r. o ponad 16 centów
  • W ostatnim czasie euro spadło jednak o niemal 3,5 centa
  • Europa zmaga się z opóźnieniami dostaw kolejnych partii szczepionek
  • Szczepienia w UE odbywają się o wiele wolniej niż w UK czy USA
  • Rosną obawy o ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej

Kurs euro spada czwarty dzień z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że po trwających od drugiej połowy marca 2020 r., wskutek których kurs euro wzrósł o ponad 16 centów osiągając w ten sposób najwyższa wycenę od kwietnia 2018 r., od 7 stycznia br. obserwujemy jego deprecjację. W wyniku tych spadków notowania wspólnej waluty osunęły się poniżej technicznego wsparcia w wysokości 1,2070 USD, co (przynajmniej z technicznego punktu widzenia) mogłoby otwierać drogę do dalszej deprecjacji, dla której realnymi zasięgami wydają się okolice 1,1935 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Weź udział w webinarze: Wprowadzenie do analizy technicznej i dowiedz się jak prawidłowo wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu oraz kreślić linie trendu

EURUSD Daily

 

Unia Europejska nie radzi sobie z pandemią 

Spadki te odzwierciedlają obawy inwestorów o wzrost PKB w strefie euro. W ostatnim czasie pogłębia się bowiem różnica między siłą ożywienia gospodarczego w USA i Europie, do czego z pewnością przyczyniają się opóźnienia w dostawie kolejnych partii szczepionej we Wspólnocie. To wszystko potęguje obawy o ożywienie gospodarcze po pandemii. Zgoła odmiennie wygląda natomiast sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie nowy prezydent zapowiedział, że w ciągu 100 pierwszych dni swojej prezydentury zaszczepionych przeciwko koronawirusowi zostanie 100 milionów osób.

Ponadto, Joe Biden zamierza zwiększyć i przyspieszyć wypłaty środków mających wesprzeć Amerykanów w tym trudnym czasie. W Europie rosną natomiast obawy o pojawienie się trzeciej fali pandemii i wydłużenie obowiązujących restrykcji.

Kurs euro spadnie do najniższego poziomu od listopada

Stratedzy walutowi Nomura przyznają, że wycofują się z długich zakładów na euro w krótkim terminie, a Deutsche Bank twierdzi nawet, że euro może zmierzać w kierunku poziomów ostatnio widzianych w listopadzie. Równocześnie inwestorzy na rynku opcji są najbardziej niedźwiedzio nastawieni od czerwca.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze do niedawna, zdecydowana większość strategów walutowych i ekonomistów spodziewała się w tym roku wzrostu notowań euro w stosunku do dolara amerykańskiego, oczekując, że pakiet naprawczy pobudzi wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej. Jednak niepowodzenie regionu w zapewnieniu szczepień w tempie porównywalnym do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wraz z równoczesnym przedłużaniem lockdownu zwiększyło obawy o recesję z podwójnym tąpnięciem.

Równocześnie, stratedzy są coraz bardziej byczo nastawieni do dolara. Dla Jordana Rochestera z Nomury, spadek euro w kierunku 1,20 USD “nie jest tylko psychologiczny”.

Kit Juckes, główny strateg walutowy Societe Generale, zaleca inwestorom sprzedaż wspólnej waluty w stosunku do korony norweskiej i szwedzkiej, a także w stosunku do franka szwajcarskiego, jeśli euro przełamie się poniżej 1,20 USD. Z kolei George Saravelos z Deutsche Banku widzi spadek euro w kierunku 1,18 USD.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp500 | akcje orlen | kurs złotówki | notowania bitcoin | kurs bitcoina |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPharmena urosła prawie 60% w trakcie wczorajszej sesji
Następny artykułKurs euro (EUR/PLN) stabilny przy 4,49 zł, dolar powraca do wzrostów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here