Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoKurs euro wzrósł w minionym roku o niemal 31 gr., a kurs dolara spadł o nieco ponad 6 groszy. Stratedzy walutowi Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego prognozują, że w I kwartale 2021 roku polski złoty nieznacznie umocni się w stosunku do euro i dolara. W ich ocenie notowania wspólnej waluty miałyby osunąć się do 4,50 zł z 4,56 zł raportowanego pod koniec grudnia minionego roku, a dolara do 3,66 zł z 3,73 zł na koniec minionego roku.

  • Kursy EUR i USD spadły od początku roku o ponad 4 grosze
  • Strategowie walutowi PKO BP spodziewają się dalszej deprecjacji euro i dolara amerykańskiego 

Ożywienie gospodarcze tworzy potencjał do dalszej deprecjacji dolara.

Spoglądając na notowania par walutowych EUR/PLN i USD/PLN zauważymy, że tylko od początku stycznia br. kursy euro i dolara spadły w relacji do polskiego złotego o ponad 4 grosze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Joanny Bachert i Arkadiusza Trzciołka, strategów Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego, tendencje spadkowe na notowaniach euro i dolara będą w najbliższym czasie kontynuowane. Dzięki szczepionce na COVID-19 i nabywaniu naturalnej odporności populacyjnej, perspektywa powrotu aktywności gospodarczej do poziomów sprzed pandemii powinna bowiem ograniczać zainteresowanie bezpiecznymi aktywami na korzyść ryzykownych.

– Zakładamy, że utrzymujące się oczekiwanie na odbicie globalnej aktywności gospodarczej będzie ograniczać awersję do ryzyka wspierając waluty rynków wschodzących kosztem walut bezpiecznych – wskazali eksperci PKO BP w kwartalniku rynku walutowego dodając, że polityka pieniężna na świece powinna pozostać luźna, co będzie dodatkowo wzmacniało apetyt na ryzyko i popyt na EMFX.

Dzięki dobrym wynikom eksportu i napływowi środków unijnych, na korzyść polskiego złotego oddziaływać powinna też utrzymująca się w 2021 roku nadwyżka na rachunku bieżącym.

Zaznaczyli oni jednak, że coraz dobitniej wyrażana przez Narodowy Bank Polski (NBP) preferencja wobec słabszego złotego ogranicza pole do jego silniejszej aprecjacji.

– Determinacja NBP do przeciwdziałania nadmiernej aprecjacji polskiego złotego prawdopodobnie zostanie podtrzymana w najbliższych miesiącach. Oprócz dalszych bezpośrednich interwencji walutowych, które przeprowadzono w grudniu ubiegłego roku, możliwe są też działania pośrednie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w grudniu 2020 roku NBP zainterweniował w celu osłabienia PLN. Była to pierwsza tego typu interwencja NBP na rynku walutowym od 10 lat.

Ponadto, ostatnie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugerowały, że  kurs euro poniżej 4,50 zł jest uznawany za niekorzystny dla polskiej gospodarki.

Strategowie PKO Banku Polskiego szacują, że kurs euro spadnie w pierwszym kwartale br. do 4,50 zł z 4,56 zł raportowanego pod koniec grudnia minionego roku, kurs dolara osunie się do 3,66 zł z 3,73 zł na koniec minionego roku.

W scenariuszu bazowym eksperci PKO BP zakładają, że stopy procentowe NBP nie powinny ulec zmianie. Zaznaczają przy tym jednak, iż ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazują, że obniżenie kosztu pieniądza nie jest całkowicie wykluczone a argumentem może być m.in. zbyt silna, w opinii banku centralnego, krajowa waluta.

– Złagodzenie polityki pieniężnej będzie możliwe również poprzez kontynuację skupu obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa. Ponadto, najniższe w regionie (głęboko ujemne) realne stopy procentowe, w związku z oczekiwaną średnioroczną inflacją w pobliżu 3% w 2021 roku, będą działały na niekorzyść PLN, zmniejszając jego atrakcyjność w oczach inwestorów zagranicznych.

Ożywienie gospodarcze zależy od szczepionki

Eksperci PKO BP wskazują, że uwagę, że rynki finansowe z dużym optymizmem przyjęły wyniki badań nad preparatami i rozpoczęcie procesu szczepień. Zwracają oni przy tym jednak uwagę, że czynnikami ryzyka dla poprawy sytuacji gospodarczej w 2021 roku pozostają skuteczność szczepionki w obliczu możliwych mutacji wirusa oraz sprawność procesu szczepień.

– Wiele wskazuje na to, że przedłużająca się pandemia będzie ograniczać skalę ożywienia gospodarczego co najmniej w pierwszym kwartale tego roku a w konsekwencji pogarszać nastroje na rynkach finansowych – napisali dodając, iż materializacja scenariusza globalnego ożywienia gospodarczego i poprawy relacji w handlu międzynarodowym tworzy potencjał do dalszej deprecjacji dolara.

Gospodarka amerykańska jest mniej cykliczna niż „reszta świata”. W rezultacie, gdy globalny wzrost przyśpiesza, Stany Zjednoczone zyskują relatywnie mniej niż pozostałe kraje a to powoduje odpływ kapitału z USA na inne rynki, osłabiając amerykańską walutę. Ponadto w USD denominowany jest największy wartościowo i najpłynniejszy rynek aktywów bezpiecznych, zatem spadek awersji do ryzyka obniża popyt na dolara.

Strategowie PKO Banku Polskiego uważają, że prawdopodobieństwo dalszego osłabienia USD zwiększa zdobycie przez Demokratów kontroli nad Kongresem ze względu na możliwość prowadzenia bardziej stymulacyjnej polityki fiskalnej, która powinna skutkować wyższymi potrzebami pożyczkowymi, rosnącą nierównowagą C/A i niskimi realnymi stopami procentowymi ze względu na rosnącą inflację.

Niemniej jednak, z powodu malejących szans na szybkie wygaszenie pandemii oraz silnej zmiany wartości dolara od połowy listopada, w samym I kwartale spodziewają się oni względnej stabilizacji amerykańskiej waluty.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDeGeneral już wkrótce na NewConnect – Rozmowa z Piotrem Zygmanowskim, wiceprezesem DM INC.
Następny artykułElon Musk najbogatszą osobą na świecie. Narzeka na „brak gotówki”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here